Red Point Guard · Αξιολόγηση Παίκτη
Tyson Ward
Αξιολόγηση βασισμένη σε δεδομένα για τον ρόλο, την παραγωγή, τα δυνατά σημεία, τους περιορισμούς και την τακτική αξία του στον Ολυμπιακό κατά τη EuroLeague 2025–26.
Προφίλ Παίκτη

Tyson Ward
Two-Way Wing · Defense-First Connector
Ο Ward είναι ένας ευέλικτος wing που προσφέρει μεγαλύτερη αξία μέσω της άμυνας, της σωματικότητας, της δευτερεύουσας δημιουργίας και της δραστηριότητάς του στο transition παρά μέσω του περιφερειακού σκοραρίσματος. Στον Ολυμπιακό λειτούργησε ως συνδετικός κρίκος ανάμεσα στις θέσεις των guards και των forwards, με τη δυνατότητα να αλλάζει μαρκαρίσματα και να κρατά τη μπάλα σε κίνηση χωρίς υψηλό Usage.
Συνολική Αξιολόγηση
Ο Tyson Ward ολοκλήρωσε την πρώτη του σεζόν στη EuroLeague με τον Ολυμπιακό, όπου η αξία του προήλθε πολύ περισσότερο από τη two-way συνεισφορά και τη σύνδεση των γραμμών της ομάδας παρά από το καθαρό σκοράρισμα.
Σε 35 αγώνες και 14 παρουσίες ως βασικός είχε 7.1 πόντους, 2.9 ριμπάουντ, 2.3 ασίστ και 0.5 κλεψίματα σε 19:05 ανά παιχνίδι, με 56.7% στα δίποντα, 26.4% στα τρίποντα και 68.4% στις βολές. Η βασική αντίφαση του επιθετικού του προφίλ ήταν ξεκάθαρη: αποτελεσματικός μέσα από το τόξο και στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά αναξιόπιστος ως περιφερειακός σουτέρ.
Τα δεδομένα ανά τύπο κατοχής ενισχύουν αυτή την εικόνα. Το Catch-and-Shoot ήταν η μεγαλύτερη επιθετική κατηγορία με 22.1% των κατοχών, αλλά μόλις 0.67 PPP. Αντίθετα, το Transition απέδωσε 1.07 PPP και τα Putbacks 1.14, ενώ το Catch-and-Drive και το Pick-and-Roll Handler κινήθηκαν χαμηλότερα στα 0.68 και 0.72 PPP.
Αμυντικά, το προφίλ ήταν σαφώς πιο δυνατό. Τα 0.56 PPP που επέτρεψε στα Catch-and-Drives, 0.85 απέναντι σε PnR Handlers, 0.86 στο Transition και 0.53 στα Screen-Offs δείχνουν ευελιξία, ικανότητα επαναφοράς και πολύ καλό περιορισμό του αντιπάλου. Το πιο αδύναμο σημείο ήταν η άμυνα στο Catch-and-Shoot με 1.13 PPP, καθώς και τα Cuts με 1.28.
Στατιστική Εικόνα EuroLeague 2025–26
| Κατηγορία | 2025–26 | Αξιολόγηση |
|---|---|---|
| Αγώνες / Βασικός | 35 / 14 | Ουσιαστικός ρόλος στο ροτέισον σε όλη τη σεζόν. |
| Πόντοι | 7.1 | Συμπληρωματικό σκοράρισμα, όχι κύρια επιθετική παραγωγή. |
| Ασίστ | 2.3 | Χρήσιμη δευτερεύουσα δημιουργία για wing. |
| Λάθη | 1.1 | Λειτουργικό προφίλ ασφάλειας κατοχής. |
| 2PT | 56.7% · 68/120 | Πολύ καλή αποτελεσματικότητα στα τελειώματα. |
| 3PT | 26.4% · 19/72 | Η βασική επιθετική αδυναμία της σεζόν. |
| FT | 68.4% · 54/79 | Κάτω από το επιθυμητό επίπεδο για περιφερειακό παίκτη. |
Προχωρημένοι Δείκτες / Δείκτες Ρόλου
| Δείκτης | Αποτέλεσμα | Ερμηνεία |
|---|---|---|
| Ποσοστό Catch-and-Shoot | 22.1% | Μεγάλο μέρος του επιθετικού ρόλου του προέρχεται από στατικές κατοχές εκτέλεσης. |
| Catch-and-Shoot PPP | 0.67 | Χαμηλή αποτελεσματικότητα και περιορισμένη αξία στο spacing. |
| Transition PPP | 1.07 | Θετική παραγωγή στο ανοιχτό γήπεδο. |
| Ποσοστό PnR Handler | 13.1% | Ουσιαστική συμμετοχή σε δευτερεύουσα δημιουργία. |
| PnR Handler PPP | 0.72 | Μέτρια αποτελεσματικότητα ως δημιουργός. |
| Αμυντικό Catch-and-Drive PPP | 0.56 | Εξαιρετικός περιορισμός του αντιπάλου. |
| Αμυντικό PnR Handler PPP | 0.85 | Πολύ καλό αποτέλεσμα πάνω στην μπάλα. |
| Αμυντικό Screen-Off PPP | 0.53 | Πολύ καλή άμυνα στην κίνηση γύρω από σκριν και στην επαναφορά. |
Επιθετική Αξιολόγηση
1. Catch-and-Shoot — Μεγάλος Ρόλος, Χαμηλή Αποτελεσματικότητα
Το 22.1% του επιθετικού προφίλ του ανά τύπο κατοχής ήταν Catch-and-Shoot, αλλά το 0.67 PPP και το συνολικό 26.4% από το τρίποντο περιόρισαν έντονα την αξία του στο spacing. Για έναν wing που συχνά παίζει δίπλα σε βασικούς δημιουργούς, αυτό είναι ο σημαντικότερος επιθετικός περιορισμός.
2. Catch-and-Drive — Χρήσιμο Εργαλείο, Μέτριο Αποτέλεσμα
Το Catch-and-Drive είχε 17.1% των κατοχών και 0.68 PPP. Ο Ward διαθέτει μήκος και μεγάλο διασκελισμό για να επιτεθεί σε closeouts, αλλά τα τελειώματα και η λήψη αποφάσεων δεν μετέτρεψαν αρκετές από αυτές τις κατοχές σε υψηλή αποδοτικότητα.
3. Pick-and-Roll Handling — Δευτερεύουσα Δημιουργία
Με 13.1% των κατοχών χρησιμοποιήθηκε ουσιαστικά ως δευτερεύων χειριστής της μπάλας. Τα 0.72 PPP είναι χαμηλά, αλλά η ίδια η δυνατότητα να πάρει κατοχές ως PnR Handler προσθέτει τακτική ευελιξία σε σχήματα χωρίς δεύτερο δημιουργό.
4. Transition — Η Πιο Φυσική Επιθετική Χρήση
Το Transition απέδωσε 1.07 PPP σε 12.2% των κατοχών. Το ανοιχτό γήπεδο ταιριάζει περισσότερο στο αθλητικό του προφίλ, επειδή μπορεί να χρησιμοποιήσει το μήκος, την ταχύτητα και την ευθύγραμμη επίθεση χωρίς να χρειάζεται να δημιουργήσει απέναντι σε οργανωμένη άμυνα.
| Επιθετικός Τύπος Κατοχής | Ποσοστό Κατοχών | PPP | Αξιολόγηση |
|---|---|---|---|
| Catch-and-Shoot | 22.1% | 0.67 | Κύρια επιθετική αδυναμία. |
| Catch-and-Drive | 17.1% | 0.68 | Χρήσιμη δράση, αλλά μέτριο αποτέλεσμα. |
| Pick-and-Roll Handler | 13.1% | 0.72 | Δευτερεύουσα δημιουργία με περιορισμένη αποδοτικότητα. |
| Transition | 12.2% | 1.07 | Το καλύτερο επιθετικό αποτέλεσμα σε ουσιαστικό όγκο κατοχών. |
| Cuts | 8.1% | 0.78 | Μέτρια παραγωγή στα τελειώματα μακριά από την μπάλα. |
| Screen-Offs | 6.3% | 0.93 | Λειτουργικό αποτέλεσμα σε δράσεις κίνησης. |
| Putbacks | 6.3% | 1.14 | Καλή παραγωγή μέσω ενέργειας και δεύτερων προσπαθειών. |
| Hand-Offs | 5.4% | 0.50 | Χαμηλή αποτελεσματικότητα. |
Αμυντική Αξιολόγηση
1. Άμυνα στο Point-of-Attack — Σταθερά Θετική
Ο Ward ήταν πολύ πιο αποτελεσματικός αμυντικά από ό,τι επιθετικά. Απέναντι σε PnR Handlers επέτρεψε 0.85 PPP και απέναντι σε Catch-and-Drives μόλις 0.56. Το μήκος και η πλάγια κινητικότητά του τον κάνουν ιδιαίτερα χρήσιμο απέναντι σε guards και wings.
2. Άμυνα Γύρω από Σκριν — Πολύ Θετική
Τα 0.53 PPP που επέτρεψε στα Screen-Offs είναι εξαιρετικό αποτέλεσμα. Αυτό ενισχύει την εικόνα ενός wing που μπορεί να κυνηγήσει σουτέρ και να ανακτήσει θέση χωρίς να χάνει εύκολα το μαρκάρισμά του.
3. Άμυνα στο Transition — Αποτελεσματική
Στο Transition επέτρεψε 0.86 PPP. Η ταχύτητα επιστροφής και το μήκος του δίνουν πραγματική αξία σε καταστάσεις όπου η άμυνα δεν είναι οργανωμένη.
4. Αδυναμίες Μακριά από την Μπάλα — Catch-and-Shoot / Cuts
Τα 1.13 PPP απέναντι σε Catch-and-Shoot και 1.28 στα Cuts ήταν τα πιο αδύναμα σημεία. Αυτό δείχνει ότι η μεγαλύτερη αμυντική πρόκληση δεν είναι η άμυνα πάνω στην μπάλα, αλλά η συνέπεια στις αναγνώσεις μακριά από την μπάλα και στις περιστροφές.
| Αμυντικός Τύπος Κατοχής | Ποσοστό Κατοχών | PPP Αντιπάλου | Αξιολόγηση |
|---|---|---|---|
| Catch-and-Shoot | 24.8% | 1.13 | Κύρια αδυναμία μακριά από την μπάλα. |
| Catch-and-Drive | 16.7% | 0.56 | Καταγεγραμμένος περιορισμός επιπέδου κορυφής. |
| Pick-and-Roll Handler | 13.4% | 0.85 | Πολύ καλό αποτέλεσμα πάνω στην μπάλα. |
| Cuts | 10.2% | 1.28 | Αρνητικό αποτέλεσμα μακριά από την μπάλα. |
| Transition | 8.5% | 0.86 | Καλή άμυνα στο ανοιχτό γήπεδο. |
| Screen-Offs | 6.9% | 0.53 | Εξαιρετική άμυνα γύρω από σκριν. |
| Post-Ups | 4.9% | 0.83 | Καλή αντίσταση απέναντι σε μεγαλύτερο μέγεθος. |
| Isolation | 4.5% | 1.09 | Μέτριο αποτέλεσμα στο ένας εναντίον ενός σε μικρότερο δείγμα. |
Αγωνιστική Επίδραση
Η αξία του Ward βρίσκεται κυρίως στην ευελιξία του. Μπορεί να παίξει ως αμυντικός wing, να πάρει κατοχές δευτερεύουσας δημιουργίας, να τρέξει το γήπεδο και να καλύψει διαφορετικά μαρκαρίσματα χωρίς να απαιτεί υψηλό Usage.
Το βασικό πρόβλημα είναι ότι το σουτ περιορίζει την επιθετική προσαρμοστικότητά του. Όταν παίζει δίπλα σε παίκτες χωρίς αξιόπιστο μακρινό σουτ ή σε σχήματα που χρειάζονται spacing, το 26.4% από το τρίποντο γίνεται πραγματικός τακτικός περιορισμός.
Βασικά Δυνατά Σημεία
- Άμυνα στο Point-of-Attack απέναντι σε guards και wings.
- Άμυνα γύρω από σκριν και ικανότητα επαναφοράς.
- Δραστηριότητα στο Transition και αθλητικό προφίλ στο ανοιχτό γήπεδο.
- Δευτερεύουσα δημιουργία για forward.
- Ισχυρά τελειώματα στα δίποντα στο 56.7%.
- Ευελιξία θέσεων σε πολλαπλά μαρκαρίσματα.
- Ενέργεια / δραστηριότητα στα putbacks.
Βασικοί Περιορισμοί
- 26.4% 3PT και χαμηλό Catch-and-Shoot PPP.
- 68.4% FT δεν υποστηρίζει ισχυρή προοπτική ως σουτέρ.
- Μέτρια αποτελεσματικότητα στο PnR ως δημιουργός.
- Επίθεση μέσω Catch-and-Drive χωρίς αρκετή αποτελεσματικότητα.
- Αμυντικά λάθη μακριά από την μπάλα σε Catch-and-Shoot και Cuts.
- Δεν πρέπει να χρησιμοποιείται ως κύρια επιθετική επιλογή.
Ιδανικός Ρόλος
Ο Ward είναι πιο χρήσιμος όταν παίζει δίπλα σε αρκετό σουτ και βασική δημιουργία. Σε αυτό το περιβάλλον μπορεί να επικεντρωθεί στην άμυνα, να επιτεθεί σε closeouts, να τρέξει στο transition και να χρησιμοποιήσει τον χειρισμό της μπάλας ως δευτερεύον εργαλείο χωρίς να χρειάζεται να δημιουργεί μεγάλο επιθετικό όγκο.
Βέλτιστη Χρήση
- Αμυντικός wing στο Point-of-Attack.
- Δευτερεύων χειριστής της μπάλας.
- Δρομέας / τελειωτής στο Transition.
- Επιτιθέμενος απέναντι σε closeout.
- Ευέλικτος forward σε small-ball σχήματα.
- Σχήματα με τουλάχιστον τρεις πραγματικούς σουτέρ γύρω του.
Ρόλος που Πρέπει να Αποφεύγεται
- Βασικός δημιουργός.
- Spot-up σουτέρ μεγάλου όγκου προσπαθειών.
- Σχήματα με πολλούς παίκτες χωρίς αξιόπιστο σουτ.
- Επιθετικός ρόλος με υπερβολική χρήση Isolation.
- Συνεχής ευθύνη μακριά από την μπάλα χωρίς σαφείς κανόνες μαρκαρίσματος.
RPG Αξιολόγηση Βασισμένη σε Δεδομένα
Τελική Ετυμηγορία
Ο Tyson Ward είναι ένας χρήσιμος EuroLeague two-way wing, του οποίου η αμυντική ευελιξία βρίσκεται ήδη σε πολύ καλό επίπεδο, αλλά το σουτ παραμένει το στοιχείο που καθορίζει το ανώτατο επίπεδο που μπορεί να φτάσει.
Τα 56.7% στα δίποντα, η παραγωγή στο transition και η δυνατότητα να δημιουργήσει δευτερευόντως κάνουν το επιθετικό του προφίλ πιο πλούσιο από εκείνο ενός απλού αμυντικού ειδικού. Ωστόσο, το 26.4% από το τρίποντο και το 0.67 PPP στο Catch-and-Shoot περιορίζουν σημαντικά τη χρησιμότητά του στο spacing στο μισό γήπεδο.
Αμυντικά, η αξιολόγηση είναι σαφώς πιο θετική. Τα 0.56 PPP στα Catch-and-Drives, 0.85 στους PnR Handlers και 0.53 στα Screen-Offs δείχνουν πραγματική αξία πάνω στην μπάλα και στην άμυνα γύρω από σκριν.
Αν το περιφερειακό σουτ εξελιχθεί σε επίπεδο μέσου όρου της EuroLeague, ο Ward μπορεί να γίνει two-way wing υψηλής αξίας στο ροτέισον ομάδας που διεκδικεί τίτλους. Αν δεν εξελιχθεί, θα παραμείνει χρήσιμος αλλά περισσότερο εξαρτώμενος από τα μαρκαρίσματα και τα σχήματα του εκάστοτε αγώνα.
Πηγές Δεδομένων:
Euroleague, InStat, 3stepsbasket
