Evan Fournier

Red Point Guard · Αξιολόγηση Παίκτη

Evan Fournier

Αξιολόγηση βασισμένη σε δεδομένα για τον ρόλο, την παραγωγή, τα δυνατά σημεία, τους περιορισμούς και την τακτική αξία του στον Ολυμπιακό κατά τη EuroLeague 2025–26.

Ολυμπιακός Πειραιώς | Guard / Wing · 1.98 m | Shot-Creating Wing | Secondary Playmaker

Προφίλ Παίκτη

RPG Προφίλ Παίκτη

Evan Fournier

Shot-Creating Wing · Secondary Playmaker

Ο Fournier παραμένει ένας από τους πιο ολοκληρωμένους περιφερειακούς σκόρερ του Ολυμπιακού, με πραγματική αξία τόσο με την μπάλα όσο και χωρίς αυτήν. Η σεζόν 2025–26 είχε χαμηλότερη καθαρή παραγωγή από την πρώτη του χρονιά στη EuroLeague, όμως το προφίλ του παρέμεινε σύνθετο: υψηλός όγκος pick-and-roll, μεγάλη συχνότητα τριπόντου, δευτερεύουσα δημιουργία και ικανότητα να τιμωρεί closeouts.

Ομάδα Ολυμπιακός Πειραιώς
Θέση Guard / Wing
Ύψος 1.98 m
Αρχέτυπο Shot-Creating Wing / Secondary Playmaker
Περίοδος EuroLeague 2025–26

Συνολική Αξιολόγηση

Η EuroLeague 2025–26 του Evan Fournier ήταν λιγότερο εντυπωσιακή σε παραγωγή κανονικής περιόδου από την προηγούμενη χρονιά, αλλά πολύ πιο σύνθετη από όσο δείχνουν οι 11.6 πόντοι ανά αγώνα. Ο ρόλος του μετακινήθηκε προς ένα πιο ισορροπημένο προφίλ δημιουργίας σουτ και δευτερεύουσας δημιουργίας, ενώ στο τέλος της σεζόν απέδειξε ξανά το ανώτατο αγωνιστικό του επίπεδο στα παιχνίδια υψηλότερης πίεσης.

Σε 39 αγώνες είχε 11.6 πόντους, 2.9 ασίστ, 2.1 ριμπάουντ και 9.0 PIR σε 21:56 ανά παιχνίδι. Το 36.9% από το τρίποντο ήρθε σε υψηλό όγκο 236 προσπαθειών, ενώ το 46.8% στα δίποντα και το 80.8% στις βολές διατήρησαν τη συνολική επιθετική αποτελεσματικότητα σε λειτουργικό επίπεδο.

Τα δεδομένα ανά είδος κατοχής δείχνουν έναν παίκτη που εξακολουθεί να σηκώνει ουσιαστικό δημιουργικό βάρος. Το Pick-and-Roll Handler αποτέλεσε το 31.3% του επιθετικού προφίλ του, αλλά η αποτελεσματικότητα των 0.87 PPP ήταν μέτρια. Αντίθετα, το Catch-and-Shoot στα 1.10 PPP, το Catch-and-Drive στα 1.11 PPP και κυρίως το Transition στα 1.78 PPP ήταν σαφώς πιο αποδοτικά.

Συμπέρασμα: Ο Fournier παραμένει επιλογή υψηλού επιπέδου για δημιουργία και εκτέλεση σουτ, καθώς και για δευτερεύουσα δημιουργία, αλλά η βέλτιστη χρήση του δεν είναι να μετατραπεί σε μόνιμο βασικό οργανωτή υψηλού όγκου. Η αξία του μεγιστοποιείται όταν συνδυάζει σουτ χωρίς την μπάλα, επιλεγμένα pick-and-roll, επιθέσεις σε closeout και δημιουργία στα τελευταία δευτερόλεπτα της κατοχής.

Στατιστική Εικόνα EuroLeague 2025–26

39 Αγώνες
21:56 Λεπτά
11.6 Πόντοι
2.9 Ασίστ
2.1 Ριμπάουντ
9.0 PIR
Κατηγορία 2025–26 Αξιολόγηση
Αγώνες / Βασικός 39 / 9 Μεγάλο δείγμα σεζόν, αλλά με διαφορετικούς ρόλους και Usage μέσα στη χρονιά.
Πόντοι 11.6 Ισχυρή δευτερεύουσα παραγωγή πόντων, χαμηλότερη από το 2024–25 αλλά ακόμη σημαντική.
Ασίστ 2.9 Ουσιαστική συμμετοχή στη δευτερεύουσα δημιουργία.
Λάθη 1.7 Αποδεκτό κόστος λαθών για τον βαθμό συμμετοχής με την μπάλα.
2PT 46.8% · 65/139 Μέτρια αποτελεσματικότητα μέσα από το τόξο.
3PT 36.9% · 87/236 Καλή αποτελεσματικότητα σε μεγάλο όγκο.
FT 80.8% · 63/78 Αξιόπιστη ένδειξη καλής επαφής στο σουτ.

Προχωρημένοι Δείκτες

Δείκτης Αποτέλεσμα Ερμηνεία
Αναλογία Ασίστ / Λαθών 1.70 Λειτουργικό για δευτερεύοντα δημιουργό, όχι σε επίπεδο κορυφαίου οργανωτή.
TS% (True Shooting) 55.5% Μέτρια προς καλή συνολική αποτελεσματικότητα με υψηλή εξάρτηση από το τρίποντο.
eFG% (Effective FG%) 52.1% Αποδεκτό αποτέλεσμα για περιφερειακό δημιουργό σουτ.
Ποσοστό Προσπαθειών 3P 62.9% Το τρίποντο αποτελεί τον βασικό κορμό του προφίλ εκτέλεσης.
Μερίδιο PnR Handler 31.3% Μεγάλη ευθύνη δημιουργίας με την μπάλα.
Catch-and-Shoot PPP 1.10 Καλή αξία στο σκοράρισμα χωρίς την μπάλα.
Transition PPP 1.78 Εξαιρετική αποτελεσματικότητα, αλλά σε μικρότερο μερίδιο κατοχών.
PnR Handler — Επιτρεπόμενα PPP 0.72 Πολύ θετικό αμυντικό αποτέλεσμα απέναντι σε χειριστές μπάλας.

Επιθετική Αξιολόγηση

1. Δημιουργία στο Pick-and-Roll — Υψηλός Όγκος, Μέτρια Αποτελεσματικότητα

Το 31.3% του επιθετικού προφίλ ανά είδος κατοχής προήλθε από κατοχές ως Pick-and-Roll Handler. Αυτό επιβεβαιώνει ότι ο Fournier χρησιμοποιήθηκε ως ουσιαστικός δημιουργός και όχι απλώς ως εκτελεστής. Τα 0.87 PPP, όμως, δείχνουν ότι η δράση δεν ήταν η πιο αποδοτική του. Μπορεί να δημιουργήσει πλεονέκτημα, αλλά όταν το Usage μετακινείται υπερβολικά προς την κύρια οργάνωση, η αποτελεσματικότητα υποχωρεί.

2. Catch-and-Shoot — Σταθερή Απειλή Υψηλού Όγκου

Το Catch-and-Shoot αποτέλεσε το 18.9% των κατοχών του και παρήγαγε 1.10 PPP. Σε συνδυασμό με 36.9% από το τρίποντο σε 236 προσπάθειες, παραμένει πραγματική απειλή για το spacing και δεν χρειάζεται την μπάλα για να επηρεάσει την άμυνα.

3. Catch-and-Drive — Πολύ Χρήσιμη Δευτερεύουσα Επιλογή

Τα 1.11 PPP στο 11.0% του προφίλ ανά είδος κατοχής είναι ένα από τα πιο ενδιαφέροντα στοιχεία της σεζόν. Όταν επιτίθεται απέναντι σε closeout αντί να δημιουργεί από στατική θέση Isolation, το αποτέλεσμα είναι σαφώς καλύτερο.

4. Isolation / Hand-Offs / Screen-Offs — Περιορισμένη Αποτελεσματικότητα

Η επίθεση σε Isolation απέδωσε 0.60 PPP, τα Hand-Offs 0.67 και τα Screen-Offs 0.56. Οι αριθμοί αυτοί δείχνουν ότι η δύσκολη ατομική δημιουργία σουτ παραμένει μέρος του επιθετικού του οπλοστασίου, αλλά δεν πρέπει να αποτελεί τη βασική επιλογή της επίθεσης.

5. Transition — Εξαιρετικό Αποτέλεσμα σε Χαμηλότερο Όγκο

Το 1.78 PPP στο Transition είναι το καλύτερο επιθετικό αποτέλεσμα του προφίλ. Το μερίδιο ήταν μόλις 3.7%, επομένως δεν πρόκειται για βασικό οδηγό όγκου, αλλά αποτελεί σαφή ένδειξη ότι ο Fournier είναι πολύ πιο επικίνδυνος όταν η επίθεση βρίσκει την άμυνα πριν οργανωθεί πλήρως.

Επιθετική Δράση Ποσοστό Κατοχών PPP Αξιολόγηση
Pick-and-Roll Handler 31.3% 0.87 Μεγάλος δημιουργικός ρόλος με μέτρια απόδοση.
Catch-and-Shoot 18.9% 1.10 Αξιόπιστη λειτουργία spacing σε υψηλό όγκο.
Catch-and-Drive 11.0% 1.11 Πολύ αποδοτική επίθεση σε closeout.
Hand-Offs 10.5% 0.67 Κάτω από την επιθυμητή αποτελεσματικότητα.
Isolation 9.3% 0.60 Χαμηλή αποτελεσματικότητα σε δύσκολες κατοχές ατομικής δημιουργίας.
Screen-Offs 5.8% 0.56 Δεν παρήγαγε σταθερά από δράσεις κίνησης.
Cuts 4.4% 0.53 Περιορισμένη αποτελεσματικότητα.
Transition 3.7% 1.78 Εξαιρετικό αποτέλεσμα σε μικρότερο όγκο.
Putbacks 1.2% 1.80 Θετικό αλλά μη αντιπροσωπευτικό δείγμα.

Αμυντική Αξιολόγηση

1. Point-of-Attack Άμυνα — Καλύτερη από τη Δημόσια Εικόνα

Τα δεδομένα ανά είδος κατοχής είναι θετικά απέναντι σε δράσεις με βασικό χειριστή μπάλας. Ο Fournier επέτρεψε 0.72 PPP απέναντι σε Pick-and-Roll Handlers, 0.68 σε Isolation και 0.76 σε Catch-and-Drive. Αυτό δεν τον μετατρέπει αυτόματα σε κορυφαίο αμυντικό πάνω στην μπάλα, αλλά δείχνει ότι όταν είναι συγκεντρωμένος και η κατοχή παραμένει μπροστά του μπορεί να προσφέρει λειτουργική και συχνά θετική αντίσταση.

2. Άμυνα σε Screen / Hand-Off — Θετική Εικόνα

Τα 0.80 PPP στα Screen-Offs και 0.70 στα Hand-Offs είναι καλά αποτελέσματα. Η εμπειρία του, το μέγεθος και η κατανόηση γωνιών τον βοηθούν να επιβιώνει καλύτερα σε οργανωμένες περιφερειακές δράσεις από όσο συχνά υποδηλώνει η δημόσια εικόνα του.

3. Catch-and-Shoot & Transition Defense — Κύρια Αδυναμία

Οι πιο προβληματικές κατηγορίες ήταν οι κατοχές Catch-and-Shoot με 1.40 επιτρεπόμενα PPP και το Transition με 1.45. Το μοτίβο δείχνει ότι τα μεγαλύτερα προβλήματα εμφανίζονται όταν πρέπει να κάνει μεγάλη επαναφορά, να κλείσει χώρο μακριά από την μπάλα ή να επιστρέψει σε ανοργάνωτη κατάσταση μετάβασης.

Αμυντική Δράση Ποσοστό Κατοχών Επιτρεπόμενα PPP Αξιολόγηση
Pick-and-Roll Handler 21.8% 0.72 Πολύ καλό αποτέλεσμα σε σημαντικό όγκο αμυντικών κατοχών.
Catch-and-Shoot 17.3% 1.40 Η μεγαλύτερη αδυναμία στην άμυνα μακριά από την μπάλα.
Transition 12.8% 1.45 Αρνητικό αποτέλεσμα στην άμυνα στο ανοιχτό γήπεδο.
Catch-and-Drive 10.3% 0.76 Καλός περιορισμός απέναντι σε επιθέσεις μετά από closeout.
Isolation 9.1% 0.68 Πολύ καλό αποτέλεσμα στο 1-on-1 στο συγκεκριμένο δείγμα.
Screen-Offs 8.2% 0.80 Λειτουργική άμυνα μετά από σκριν.
Hand-Offs 4.1% 0.70 Θετικό αποτέλεσμα.
Putbacks 4.1% 1.30 Αρνητικό αποτέλεσμα σε μικρότερο δείγμα.

Αγωνιστική Επίδραση

Το πιο σημαντικό στοιχείο της σεζόν είναι ότι η παραγωγή της κανονικής περιόδου δεν περιγράφει από μόνη της την αξία του Fournier. Η χρονιά έκλεισε με κατάκτηση της EuroLeague από τον Ολυμπιακό και τον Fournier ως MVP του Final Four. Στον ημιτελικό απέναντι στη Fenerbahce είχε 10 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ στον τελικό απέναντι στη Real Madrid σημείωσε 20 πόντους μαζί με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Το στοιχείο αυτό δεν πρέπει να υπερκαλύψει τα 39 παιχνίδια της συνολικής αξιολόγησης, αλλά επιβεβαιώνει ότι το ανώτατο επίπεδο δημιουργίας σουτ και λήψης αποφάσεων παραμένει υψηλό όταν η πίεση και η σημασία της κατοχής αυξάνονται.

Βασικά Δυνατά Σημεία

  • Τρίποντο σε υψηλό όγκο με 36.9% σε 236 προσπάθειες.
  • Δημιουργία σουτ σε πολλαπλές περιφερειακές δράσεις.
  • Αποτελεσματικότητα στο Catch-and-Drive απέναντι σε closeouts.
  • Δευτερεύουσα δημιουργία και δυνατότητα να τρέξει PnR.
  • Σκοράρισμα στο Transition με πολύ υψηλή αποτελεσματικότητα.
  • Εκτέλεση σουτ υπό υψηλή πίεση και αποδεδειγμένο ανώτατο επίπεδο στα κρίσιμα σημεία.
  • Καλύτερο αμυντικό αποτέλεσμα στο Point-of-Attack από όσο υποδηλώνει η δημόσια εικόνα.

Βασικοί Περιορισμοί

  • Μέτρια αποτελεσματικότητα στο PnR όταν το φορτίο δημιουργίας γίνεται πολύ μεγάλο.
  • Χαμηλή αποτελεσματικότητα στο Isolation στη συνολική σεζόν.
  • 46.8% στα δίποντα περιορίζει την αποτελεσματικότητα στο σκοράρισμα μέσα από το τόξο.
  • Επίθεση από Screen-Off και Hand-Off δεν παρήγαγαν σταθερά.
  • Άμυνα στο Catch-and-Shoot και στο Transition παρουσίασε προβλήματα.
  • Δεν πρέπει να μετατραπεί σε μόνιμο μόνιμο βασικό οργανωτή.

Ιδανικός Ρόλος

Shot-Creating Wing / Secondary Playmaker που λειτουργεί δίπλα σε καθαρό Point Guard και χρησιμοποιείται ως σκόρερ υψηλής αξίας σε επιλεγμένες κατοχές δημιουργίας.

Ο Fournier είναι πιο αποτελεσματικός όταν δεν χρειάζεται να δημιουργεί κάθε κατοχή. Η ιδανική χρήση συνδυάζει Catch-and-Shoot για spacing, επιθέσεις σε closeout, δευτερεύοντα pick-and-roll, ευκαιρίες στο Transition και επιλεγμένα Isolation στα τελευταία δευτερόλεπτα. Σε αυτό το πλαίσιο μπορεί να δημιουργήσει επιθετική πίεση χωρίς να υποχρεώνεται να σηκώνει ολόκληρο το οργανωτικό βάρος.

Βέλτιστη Χρήση

  • Δευτερεύων δημιουργός δίπλα σε βασικό Point Guard.
  • Επιλογή Catch-and-Shoot σε υψηλό όγκο.
  • Επίθεση σε closeout από το wing.
  • Επιλεκτικός PnR handler απέναντι σε ευνοϊκά matchups.
  • Τελείωμα στο Transition / δημιουργία στην πρώιμη επίθεση.
  • Σκόρερ στα τελευταία δευτερόλεπτα κρίσιμων κατοχών.

Ρόλος που Πρέπει να Αποφεύγεται

  • Μόνιμος βασικός χειριστής μπάλας.
  • Επίθεση με υπερβολικό Isolation ως βασική επιθετική μηχανή.
  • Μεγάλος όγκος δύσκολων pull-ups χωρίς προηγούμενο πλεονέκτημα.
  • Συνεχές αμυντικό κυνηγητό σε σουτέρ που κινούνται χωρίς την μπάλα.
  • Σχήματα που απαιτούν από αυτόν ταυτόχρονα βασική δημιουργία και το δυσκολότερο αμυντικό matchup.

RPG Αξιολόγηση Βασισμένη σε Δεδομένα

Δημιουργία Σουτ 7.5
Σουτ Τριών Πόντων 7.8
Δημιουργία στο Pick-and-Roll 7.2
Δευτερεύουσα Δημιουργία 7.3
Ασφάλεια Μπάλας 6.7
Επίθεση στο Transition 8.5
Επίθεση Χωρίς Μπάλα 6.8
Άμυνα στο Point-of-Attack 8.1
Άμυνα Χωρίς Μπάλα 6.0
Προσαρμογή στην Ομάδα & Αγωνιστική Επίδραση 8.7
Συνολική RPG Αξιολόγηση — Προσαρμοσμένη στον Ρόλο 7.5 / 10
Σημείωση: Για τη μεθοδολογία του RPG Rating Model διαβάστε ΕΔΩ

Τελική Ετυμηγορία

Ο Evan Fournier παραμένει δημιουργός σουτ υψηλού επιπέδου στη EuroLeague, αλλά η πιο αποδοτική εκδοχή του είναι εκείνη του δευτερεύοντα δημιουργού και όχι του μόνιμου βασικού οργανωτή.

Η σεζόν 2025–26 είχε σαφείς αντιθέσεις. Η στατιστική εικόνα της κανονικής περιόδου έπεσε στους 11.6 πόντους ανά αγώνα και στο 9.0 PIR, το Isolation και αρκετές δράσεις κίνησης δεν ήταν ιδιαίτερα αποδοτικές και η αποτελεσματικότητα στα δίποντα παρέμεινε μέτρια. Ταυτόχρονα, όμως, το 36.9% από το τρίποντο σε πραγματικά υψηλό όγκο, τα 1.10 PPP στο Catch-and-Shoot, τα 1.11 στο Catch-and-Drive και η δευτερεύουσα δημιουργία διατήρησαν σημαντική επιθετική αξία.

Αμυντικά, το προφίλ είναι επίσης πιο σύνθετο από μία απλή θετική ή αρνητική ετικέτα. Τα αποτελέσματα απέναντι σε PnR handlers, Isolation και επιθέσεις σε closeout ήταν πολύ καλά, ενώ οι μεγαλύτερες αδυναμίες εμφανίστηκαν στο Transition και στα closeouts μακριά από την μπάλα.

Το Final Four επιβεβαίωσε το σημαντικότερο στοιχείο: όταν το παιχνίδι απαιτεί εκτέλεση δύσκολων σουτ και αποφάσεις υπό πίεση, ο Fournier εξακολουθεί να διαθέτει ένα επίπεδο δημιουργίας και αγωνιστικής προσωπικότητας που λίγοι wings στη EuroLeague μπορούν να προσφέρουν.

Πηγές Δεδομένων:

Euroleague, InStat, 3stepsbasket