Next Opponent | Crvena Zvezda

RPG Bot

RPG Next Opponent | Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας | EuroLeague 2026–27 – 10η Αγωνιστική

RED POINT GUARD / NEXT OPPONENT
Ο ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

CRVENA ZVEZDA MERIDIANBET BELGRADE
EuroLeague 2026–27 · 10η αγωνιστική
ΟλυμπιακόςVSΕρυθρός Αστέρας
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ  |  ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 06/11/2026 · 21:15  |  SUNEL ARENA
ΡΕΚΟΡΝΤ
6–3
EuroLeague
ΕΠΙΘΕΣΗ
85,6
πόντοι / αγώνα
ΑΜΥΝΑ
77,0
πόντοι κατά / αγώνα
ΔΙΑΦΟΡΑ
+8,6
πόντοι / αγώνα
ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ 2
2–0
203 πόντοι υπέρ

RPG BOT · ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΥ

Ο Ερυθρός Αστέρας του Ίμπον Ναβάρο δεν έρχεται στην Αθήνα ως ομάδα που χρειάζεται μία έκπληξη για να δικαιολογήσει την παρουσία της στην πρώτη γραμμή. Με 6–3 στις πρώτες εννέα αγωνιστικές, δύο διαδοχικές νίκες με 100+ πόντους και ένα ρόστερ γεμάτο δημιουργούς και έμπειρους φόργουορντ, αποτελεί ήδη ανταγωνιστικό αντίπαλο. Το ερώτημα δεν είναι αν διαθέτει ατομικό ταλέντο, αλλά πόσο σταθερά μπορεί να το μετατρέπει σε επιθετική δομή.

Το αγωνιστικό αποτύπωμα δείχνει ισχυρή παραγωγή σε σουτ μετά από πάσα και σε ανοιχτό γήπεδο, αμυντικά χαμηλές αποδόσεις αντιπάλων σε ορισμένες προσωπικές ενέργειες, αλλά και ευκαιρίες για δεύτερες προσπάθειες. Αυτά είναι διακριτά στατιστικά ευρήματα — δεν αποτελούν απόδειξη συγκεκριμένων σφαλμάτων στις περιστροφές ή στις αμυντικές συνεργασίες.

01 · ΙΣΤΟΡΙΑ, ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕΓΕΘΟΣ

Ιδρυμένος το 1945, ο Ερυθρός Αστέρας είναι ένας από τους ιστορικότερους συλλόγους της Σερβίας και της πρώην Γιουγκοσλαβίας. Η παράδοσή του στηρίχθηκε σε δέκα συνεχόμενα πρωταθλήματα στα πρώτα μεταπολεμικά χρόνια και στο ευρωπαϊκό κύπελλο Κυπελλούχων του 1974. Το σημερινό του μέγεθος προκύπτει από τη σταθερή παρουσία στην EuroLeague, τους εγχώριους τίτλους και την ισχύ της έδρας του στο Βελιγράδι.

ΙΔΡΥΣΗ
1945
Βελιγράδι
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΣ ΤΙΤΛΟΣ
1974
Κύπελλο Κυπελλούχων
ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ
2026
Σερβία
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΤΙΤΛΟΣ
2024
ABA League

Δεν έχει κατακτήσει τη σύγχρονη EuroLeague, όμως δεν πρόκειται για μία ομάδα περιορισμένης εμβέλειας. Η ένταση της έδρας, η οικονομική και αθλητική επένδυση της τελευταίας δεκαετίας και η δυνατότητα προσέλκυσης παικτών με NBA και EuroLeague εμπειρία τη διατηρούν στις απαιτητικές ομάδες της διοργάνωσης.

02 · ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΡΙΕΤΙΑ ΚΑΙ ΦΕΤΙΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ

ΣΕΖΟΝ EUROLEAGUE ΠΟΡΕΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΗ
2023–24 11–23 Χωρίς postseason Χαμηλή ευρωπαϊκή απόδοση
2024–25 18–16 Play-in · αποκλεισμός από Μπάγερν Επιστροφή στη διεκδίκηση της οκτάδας
2025–26 21–17 Play-in · αποκλεισμός από Μπαρτσελόνα Περισσότερες νίκες, αλλά όχι συνέχεια στα playoffs
2026–27 6–3 3η θέση μετά από 9 αγώνες Ισχυρή εκκίνηση με αλλαγή προπονητή

Η προσπάθεια του 2026–27 αποκτά ξεχωριστή σημασία επειδή η ομάδα διατήρησε μεγάλο μέρος του βασικού κορμού της, ενώ πρόσθεσε νέους χειριστές και ψηλούς. Η επιτυχία δεν θα κριθεί από την πρώτη εννεάδα αγώνων αλλά από το αν αυτή η ευρύτητα ρόλων θα διατηρήσει την παραγωγή της σε υψηλότερο επίπεδο αντιπάλων.

03 · ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΛΟΓΙΚΗ

Ίμπον Ναβάρο (50 ετών, Ισπανία). Ανέλαβε τον Ερυθρό Αστέρα τον Ιούνιο του 2026 μετά την επιτυχημένη τετραετία του στην Ουνικάχα Μάλαγα. Εκεί συνέδεσε το όνομά του με δύο κατακτήσεις Basketball Champions League (2024, 2025), δύο Διηπειρωτικά Κύπελλα, δύο Κύπελλα Ισπανίας και ένα Super Cup.

Το προηγούμενο έργο του παραπέμπει σε μπάσκετ υψηλής έντασης και ουσιαστικό βάθος συμμετοχής. Στη φετινή σύνθεση έχει τη δυνατότητα να διατηρεί δημιουργία με τους Jones, Butler και Carter, μέγεθος και επιθετική ισχύ με Nwora, Moneke και Ojeleye και διαφορετική προσέγγιση μέσα στη ρακέτα με Izundu, Motley ή Koloko.

Το φύλλο των εννέα αγώνων δεν αποδεικνύει από μόνο του συγκεκριμένη αμυντική κάλυψη ή κανόνα στις αλλαγές. Επιτρέπει, όμως, να εντοπίσουμε πού παράγεται ο όγκος των κατοχών και ποια σχήματα συνδέονται με καλύτερο αποτέλεσμα.

04 · ΡΥΘΜΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΗΣ ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΩΝ

ΗΜ/ΝΙΑ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΕΔΡΑ ΣΚΟΡ Ν/Η OFF RTG* DEF RTG* 3Π%
09/24/2026 Ζάλγκιρις Εντός 77–83 Η 82.8 90.2 34.5%
09/29/2026 Χάποελ Τελ Αβίβ Εντός 80–81 Η 87 91 28.6%
10/01/2026 Αναντολού Εφές Εντός 77–72 Ν 81.9 75.8 28.6%
10/08/2026 Ντουμπάι Εκτός 77–58 Ν 88.5 65.2 26.7%
10/13/2026 Βιλερμπάν Εκτός 84–82 Ν 100 95.3 37.9%
10/16/2026 Παρί Εντός 90–81 Ν 104.7 87.1 29.2%
10/22/2026 Παρτίζαν Εκτός 82–85 Η 89.1 95.5 33.3%
10/27/2026 Μακάμπι Εντός 100–78 Ν 117.6 80.4 45.7%
10/29/2026 Μπάγερν Εντός 103–73 Ν 118.4 79.3 44.1%

Από τις πρώτες επτά αγωνιστικές προέκυψαν 81,0 πόντοι ανά αγώνα. Στα δύο αμέσως επόμενα παιχνίδια απέναντι σε Μακάμπι και Μπάγερν, η επίθεση ανέβηκε στους 101,5 πόντους κατά μέσο όρο. Το πέρασμα από το 77–58 επί του Ντουμπάι και τις δύο οριακές νίκες επί Εφές και Βιλερμπάν στους 100+ πόντους δείχνει εύρος αποτελεσμάτων, όχι απαραίτητα μόνιμη αλλαγή αγωνιστικού επιπέδου.

ΑΣΙΣΤ
22,1
ανά αγώνα
ΛΑΘΗ
11,7
ανά αγώνα
3Π
34,9%
EuroLeague
ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ
35,0
ανά αγώνα
OFF/DEF RTG*
96,3 / 84,3
δείκτες αρχείου
*Οι αξιολογήσεις OFF/DEF RTG στο συνημμένο φύλλο χρησιμοποιούν την κλίμακα και τον ορισμό του παρόχου του αρχείου. Δεν παρουσιάζονται ως επίσημες αξιολογήσεις 100 κατοχών της EuroLeague.

05 · ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ PLAY TYPES

Η ομάδα έχει μεγάλο όγκο παραγωγής από την πρώτη μπάλα του pick-and-roll και τις εκτελέσεις μετά από πάσα. Η μεγαλύτερη απόδοση στο καταγεγραμμένο δείγμα έρχεται από τα catch-and-shoot (1,19 PPP), ενώ τα τελειώματα στον αιφνιδιασμό αποδίδουν 1,09 PPP και οι επιθέσεις του ψηλού μετά από pick-and-roll 1,04 PPP.

ΤΥΠΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΜΕΡΙΔΙΟ ΕΝΕΡΓ./ΑΓ. PPP
P&R χειριστή 15,6% 11,1 0,83
Catch-and-shoot 15,2% 10,8 1,19
Αιφνιδιασμός 12,6% 8,9 1,09
Catch-and-drive 11,2% 7,9 0,79
Off screens 8,2% 5,8 0,62
Cuts 7,9% 5,6 0,91
Isolation 6,3% 4,5 0,87
Putbacks 5,4% 3,8 0,94
P&R ψηλού 5,0% 3,5 1,04
Hand-offs 4,8% 3,4 0,77
Pick-and-pop 4,6% 3,3 0,79
Post-ups 3,3% 2,3 0,82

Τι αποτυπώνει το επιθετικό προφίλ

  • Η εκτέλεση μετά από πάσα είναι πιο αποδοτική από την τελική προσπάθεια του χειριστή στο pick-and-roll (1,19 έναντι 0,83 PPP) στο συγκεκριμένο δείγμα.
  • Το παιχνίδι στον αιφνιδιασμό αποτελεί σαφές κανάλι παραγωγής (12,6% των ταξινομημένων ενεργειών, 1,09 PPP).
  • Οι κινήσεις εκτός οθονών καταγράφονται με 0,62 PPP. Αυτό δεν αποκλείει τη χρησιμότητά τους για τη δημιουργία χώρου· αφορά μόνο τις ταξινομημένες τελικές ενέργειες.
  • Ο επιθετικός όγκος δεν εξαρτάται από μία μόνο επιλογή: χειριστής, σουτ μετά από πάσα, αιφνιδιασμός και διείσδυση μετά από υποδοχή συγκεντρώνουν πάνω από το μισό μερίδιο των καταγεγραμμένων ενεργειών.

06 · SHOT CHARTS ΚΑΙ ΖΩΝΕΣ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ

Οι χάρτες σουτ αναδεικνύουν τις περιοχές στις οποίες ο Ερυθρός Αστέρας παρουσιάζει υψηλή αποτελεσματικότητα, αλλά και τις ζώνες από τις οποίες οι αντίπαλοί του βρίσκουν περισσότερες εύστοχες προσπάθειες.

ΕΠΙΘΕΣΗ

Αριστερή γωνία
53%
8/15
Δεξιά γωνία
64%
9/14
Αριστερό πλάι
39%
18/46
Δεξί πλάι
31%
12/39
Κορυφή
36%
9/25
Κοντά στο καλάθι
58%
79/137

ΑΜΥΝΑ — ΣΟΥΤ ΑΝΤΙΠΑΛΩΝ

Αριστερή γωνία
10%
1/10
Δεξιά γωνία
40%
2/5
Αριστερό πλάι
23%
11/48
Δεξί πλάι
38%
17/45
Κορυφή
44%
8/18
Κοντά στο καλάθι
52%
84/163

Επιθετικά, ξεχωρίζουν οι δύο γωνίες (53% με 8/15 και 64% με 9/14), αλλά τα σχετικά δείγματα είναι μικρά. Η παραγωγή κοντά στο καλάθι φτάνει το 58% (79/137), ενώ στα δύο πλάγια σουτ τριών πόντων καταγράφονται 39% και 31%. Αμυντικά, οι αντίπαλοι ολοκληρώνουν το 52% των προσπαθειών κοντά στο καλάθι (84/163). Από την κορυφή καταγράφεται 44% (8/18) και από τη δεξιά πλευρά 38% (17/45).

Οι διαφορές ανά ζώνη μπορούν να κατευθύνουν την προετοιμασία, όχι να αποτελέσουν από μόνες τους απόδειξη για το πώς προκύπτει κάθε ελεύθερο σουτ. Η ύπαρξη αδύναμης ή δυνατής ζώνης χρειάζεται συνδυασμό με αγωνιστική εικόνα πριν μετατραπεί σε απόλυτο χαρακτηρισμό της άμυνας.

07 · ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΑΘΗΤΙΚΟ

Η φετινή εικόνα στην EuroLeague δείχνει μέσο παθητικό 77,0 πόντων. Στην κατανομή των αμυντικών play types, οι αντίπαλοι φτάνουν σε 0,77 PPP όταν τελειώνουν με τον χειριστή του pick-and-roll, 0,58 PPP μετά από catch-and-drive και 0,60 PPP σε isolation. Αντιθέτως, οι καταγεγραμμένες τελικές προσπάθειες στον αιφνιδιασμό αποδίδουν 1,06 PPP, στα cuts 1,02 και στα putbacks 1,04.

ΕΠΙΘΕΣΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ ΜΕΡΙΔΙΟ ΕΝΕΡΓ./ΑΓ. PPP ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ
P&R χειριστή 19,5% 13,7 0,77
Catch-and-shoot 16,5% 11,6 0,96
Catch-and-drive 9,5% 6,7 0,58
Αιφνιδιασμός 8,1% 5,7 1,06
Cuts 7,5% 5,3 1,02
Isolation 6,9% 4,8 0,60
Putbacks 6,8% 4,8 1,04
Off screens 6,3% 4,4 0,82
P&R ψηλού 6,2% 4,4 0,84
Post-ups 6,0% 4,2 0,53
Hand-offs 4,0% 2,8 0,91
Pick-and-pop 2,8% 1,9 1,00

Πώς πρέπει να διαβαστεί το αμυντικό προφίλ

Η χαμηλή παραγωγή των αντιπάλων σε επιθέσεις χειριστή, isolation και catch-and-drive είναι αριθμητικό εύρημα. Η αυξημένη παραγωγή σε αιφνιδιασμούς, κοψίματα και δεύτερες προσπάθειες επισημαίνει πιθανές επιθετικές επιλογές. Δεν τεκμηριώνει, όμως, αδύναμη δεύτερη περιστροφή ή συγκεκριμένη αστοχία επικοινωνίας: αυτά απαιτούν ανάλυση κατοχών και βίντεο.

Για τον Ολυμπιακό μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχει η ισορροπία ανάμεσα στη μεθοδική επίθεση και στο επιθετικό ριμπάουντ. Το 1,04 PPP στις δεύτερες προσπάθειες αποτελεί υπαρκτή ένδειξη, χωρίς να σημαίνει ότι το ριμπάουντ είναι συνολικά αδυναμία του Ερυθρού Αστέρα.

08 · ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΠΟΥ ΟΡΙΖΟΥΝ ΤΟ MATCHUP

JORDAN NWORA · ΠΟΝΤΟΙ ΚΑΙ ΜΕΓΕΘΟΣ

14,7 π. · 4,6 ρ. · 40,6% 3Π · 22:41

Ο Τζόρνταν Νουόρα είναι ο πρώτος σκόρερ του Ερυθρού Αστέρα με 14,7 πόντους ανά αγώνα στις πρώτες εννέα αγωνιστικές της EuroLeague. Αγωνίζεται ως φόργουορντ και αναλαμβάνει σημαντικό μέρος των επιθετικών προσπαθειών της ομάδας, όπως δείχνει το ποσοστό χρήσης 28,1%. Για τον Ολυμπιακό, ζητούμενο είναι να δυσκολέψει τις υποδοχές της μπάλας και τις επιλογές του Νουόρα, πέρα από την προσωπική άμυνα απέναντί του.

CHIMA MONEKE · ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ

11,2 π. · 4,3 ρ. · 42,9% 3Π · 20:36

Ο Moneke συμβάλλει στην επιθετική ισορροπία ως φόργουορντ με ενέργεια, κίνηση και δυνατότητα περιφερειακού σουτ. Το +7,6 ανά αγώνα συνδέεται με το αγωνιστικό διάστημα στο οποίο βρίσκεται στο παρκέ, χωρίς να απομονώνει τη δική του συμβολή από εκείνη των συμπαικτών του.

CHRIS JONES · Ο ΟΡΓΑΝΩΤΗΣ

8,8 π. · 5,6 ασ. · 1,0 λάθος · 19:23

Με 5,6 ασίστ και μόλις 1,0 λάθος ανά παιχνίδι στις πρώτες εννέα αγωνιστικές, συνδέει την προσωπική του δημιουργία με τους υπόλοιπους εκτελεστές. Το ζητούμενο για τον Ολυμπιακό δεν είναι μόνο να αποτρέψει τη δική του διείσδυση, αλλά να μειώσει την ευκολία με την οποία επιλέγει τον επόμενο αποδέκτη.

JARED BUTLER · ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ

10,3 π. · 39,5% 3Π · 29,6% χρήση · 16:45

Ο Butler φέρνει προσωπική επιθετική πρωτοβουλία, με 3,3 καταγεγραμμένες απόπειρες τελειώματος ως χειριστής pick-and-roll και 2,6 isolation ανά αγώνα στις πρώτες εννέα αγωνιστικές. Μπορεί να ανεβάσει τον βαθμό δυσκολίας των αμυντικών αποφάσεων ακόμη κι όταν ο Jones βρίσκεται στον πάγκο.

09 · ΠΛΗΡΕΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΦΙΛ ΠΑΙΚΤΩΝ

ΠΑΙΚΤΗΣ ΑΓ. ΛΕΠΤΑ Π. ΡΙΜΠ. ΑΣ. 3Π% +/− / ΑΓ. USG
Jordan Nwora 9 22:41 14,7 4,6 0,9 40.6% +6 28.1%
Chima Moneke 9 20:36 11,2 4,3 1,4 42.9% +7.6 19.8%
Jared Butler 9 16:45 10,3 1,8 2 39.5% +5.1 29.6%
Semi Ojeleye 9 23:50 9,4 4,1 1,3 22.7% +7 16.7%
Christian Koloko 2 14:59 9 2,5 0,5 100% +15 17.9%
Tyson Carter 9 17:23 8,8 2,2 1,7 44.7% +2 21.8%
Chris Jones 9 19:23 8,8 2,4 5,6 25% +4.1 21.8%
Izundu Ebuka 6 15:44 5 4,7 0,5 – -2.3 18.4%
Nikola Djurisic 3 12:13 5 2 0,3 50% -1 16.7%
David Kramer 9 14:26 4,8 2 0,2 36.4% -0.4 14.1%
Patrick Baldwin Jr. 4 10:06 4,3 2 0,3 33.3% -1.5 19.9%
Ognjen Dobric 8 10:28 4 2,4 0,6 31.6% +5.9 19.3%
Dejan Davidovac 6 12:52 3 2,3 1,2 – +3.5 9.5%
Nick Weiler-Babb 9 20:30 2,1 3,6 3,4 15% +4.2 11.9%
John Motley 4 12:48 1,5 2,5 1 – -3.5 22.9%
Stefan Miljenovic 3 02:55 1 – 0,3 100% +1.3 14.8%

Οι ατομικοί μέσοι όροι αφορούν αποκλειστικά τα παιχνίδια στα οποία συμμετείχε κάθε παίκτης. Μετρήσεις δύο έως τεσσάρων αγώνων δεν αρκούν για σταθερά συμπεράσματα.

Εξειδικευμένες απειλές

  • Tyson Carter: 8,8 πόντοι, 44,7% τρίποντο και 1,7 ασίστ· σημαντική απειλή στην εκτέλεση με 4,2 τρίποντα ανά αγώνα.
  • Nick Weiler-Babb: 2,1 πόντοι αλλά 3,4 ασίστ, 3,6 ριμπάουντ και 0,9 κλεψίματα. Η επιρροή του δεν αξιολογείται μόνο από το σκοράρισμα.
  • Semi Ojeleye: 9,4 πόντοι και 4,1 ριμπάουντ, με +7,0 ανά αγώνα στο καταγεγραμμένο δείγμα, αλλά 22,7% στο τρίποντο.
  • Christian Koloko: 9,0 πόντοι σε μόλις δύο αγώνες. Το 87,5% στα δίποντα (7/8) χρειάζεται ιδιαίτερη επιφύλαξη λόγω ελάχιστου δείγματος.
  • Ebuka Izundu: 4,7 ριμπάουντ σε 15:44 λεπτά μέσης παρουσίας· χρήσιμη αθλητική παρουσία κοντά στο καλάθι.
  • Johnathan Motley: 1,5 πόντοι και 3,0 λάθη σε τέσσερις συμμετοχές· τα αρχικά δεδομένα δεν ανταποκρίνονται στο πλήρες ιστορικό παραγωγής του.

10 · ΠΕΝΤΑΔΕΣ, ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΡΟΤΕΪΣΟΝ

ΠΕΝΤΑΔΑ ΛΕΠΤΑ +/− ΚΑΤΟΧΕΣ ΠΟΝΤΟΙ
Jones · Carter · Moneke · Nwora · Koloko 15:44 +10 35 44
Jones · Carter · Ojeleye · Moneke · Nwora 14:47 +1 32 29
Jones · Ojeleye · Moneke · Butler · Đurišić 13:12 +9 31 41
Kramer · Davidovac · Weiler-Babb · Ojeleye · Butler 10:58 +3 22 23
Jones · Carter · Motley · Ojeleye · Nwora 10:21 -10 22 22
Davidovac · Carter · Weiler-Babb · Ojeleye · Nwora 10:01 +6 18 23

Το πιο χρησιμοποιημένο από τα καταγεγραμμένα σχήματα, Jones–Carter–Moneke–Nwora–Koloko, έχει 15:44 λεπτά και +10 (44–34). Το σχήμα Jones–Butler–Đurišić–Ojeleye–Moneke έχει 13:12 λεπτά και +9 (41–32). Αντιθέτως, η πεντάδα με Motley, Jones, Carter, Ojeleye και Nwora εμφανίζει −10 σε 10:21 (22–32).

Η σύγκριση καταγράφει το αποτέλεσμα των συγκεκριμένων συνθέσεων και τον διαθέσιμο χρόνο. Δεν αποδεικνύει ότι ο Motley προκαλεί το αρνητικό πρόσημο ή ότι η παρουσία του Koloko εξηγεί μόνη της το θετικό. Αντίπαλοι, καταστάσεις αγώνα, μέγεθος δείγματος και συνυπάρχοντες παίκτες επηρεάζουν το αποτέλεσμα.

11 · ΤΙΤΛΟΙ, EUROLEAGUE ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΡΟΣΤΕΡ

Η εμπειρία του ρόστερ δεν είναι ενιαία. Η ομάδα διαθέτει βετεράνους με μεγάλη διαδρομή στην EuroLeague, παίκτες με πραγματική συμμετοχή στο NBA και αθλητές που έχουν κατακτήσει τίτλους σε διαφορετικά επίπεδα. Ο πίνακας παρουσιάζει τη συνολική εμπειρία κάθε παίκτη στη EuroLeague και στο NBA, καθώς και τους σημαντικότερους κατακτημένους τίτλους του.

ΠΑΙΚΤΗΣ EL GP EL ΣΕΖΟΝ NBA DRAFT NBA GP NCAA ΟΜΑΔΙΚΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΣΗΜΕΙΩΣΗ
Chris Jones 177 6 — — North Texas · 66 αγ. (D-I) · Angelo State · 18 αγ. (D-II) Πρωτάθλημα, Κύπελλο και Winner Cup Ισραήλ 2021 (Μακάμπι Τελ Αβίβ) · Πρωτάθλημα Γαλλίας 2022 (ASVEL) 4 ομαδικοί τίτλοι σε Ισραήλ και Γαλλία
Jared Butler 41 2 2021 · #40 148 Baylor · 94 αγ. NCAA 2021 (Baylor) · Κύπελλο Σερβίας 2026 (Ερυθρός Αστέρας) Πρωταθλητής NCAA 2021 · Πολυτιμότερος παίκτης Final Four NCAA 2021
Jordan Nwora 80 3 2020 · #45 206 Louisville · 93 αγ. NBA 2021 (Milwaukee Bucks) · Κύπελλο Σερβίας 2026 (Ερυθρός Αστέρας) Πρωταθλητής NBA 2021 · Κυπελλούχος Σερβίας 2026
Chima Moneke 127 5 Δεν επιλέχθηκε 2 UC Davis · 57 αγ. Πρωτάθλημα και Κύπελλο Γαλλίας 2023 (Μονακό) · Κύπελλο Σερβίας 2026 (Ερυθρός Αστέρας) Νταμπλ Γαλλίας με τη Μονακό
Tyson Carter 24 3 Δεν επιλέχθηκε — Mississippi State · 134 αγ. Πρωτάθλημα VTB 2022 (Ζενίτ) · Κύπελλο Ισπανίας 2023, 2025 · BCL 2024, 2025 · Διηπειρωτικό FIBA 2024 · Super Cup Ισπανίας 2024 (Ουνικάχα) 7 ομαδικοί τίτλοι: 1 με Ζενίτ και 6 με Ουνικάχα
Nick Weiler-Babb 207 7 — — Arkansas, Iowa State · 118 αγ. Πρωτάθλημα Γερμανίας 2024, 2025 · Κύπελλο Γερμανίας 2021, 2023, 2024 (Μπάγερν) 5 εγχώριοι τίτλοι με την Μπάγερν
Semi Ojeleye 99 4 2017 · #37 284 Duke, SMU · 58 αγ. Super Cup Ιταλίας 2022 (Βίρτους Μπολόνια) · Κύπελλο Σερβίας 2026 (Ερυθρός Αστέρας) Πρώην NBA · τίτλοι σε Ιταλία και Σερβία
Ognjen Dobrić 241 10 — — Χωρίς NCAA Division I ABA League 2017, 2019, 2021, 2022 · Πρωτάθλημα Σερβίας 2017–2019, 2021–2023 · Κύπελλο Σερβίας 2017, 2021–2023, 2025, 2026 · ABA Super Cup 2018 · Super Cup Ιταλίας 2023 (Βίρτους) Αρχηγός · 4 ABA, 6 πρωταθλήματα και 6 Κύπελλα Σερβίας
Dejan Davidovac 195 8 — — Χωρίς NCAA Division I ABA League 2019, 2021, 2022, 2024 · Πρωτάθλημα Σερβίας 2018, 2019, 2021, 2022, 2024 · Κύπελλο Σερβίας 2021, 2022, 2024, 2025, 2026 Πρωταθλητής Ευρώπης U20 με τη Σερβία (2015)
David Kramer 29 3 — — Χωρίς NCAA Division I Παγκόσμιο Κύπελλο FIBA 2023 (Εθνική Γερμανίας) Παγκόσμιος πρωταθλητής με τη Γερμανία το 2023
Ebuka Izundu 39 2 — — Miami (FL) · 110 αγ. Κύπελλο Σερβίας 2026 (Ερυθρός Αστέρας) Συμμετοχή στον τελικό Κυπέλλου 2026
Johnathan Motley 111 4 Δεν επιλέχθηκε 46 Baylor · 102 αγ. Πρωτάθλημα και Κύπελλο Τουρκίας 2024 (Φενέρμπαχτσε) · EuroCup 2025 (Χάποελ Τελ Αβίβ) Πολυτιμότερος παίκτης τελικών EuroCup 2025
Patrick Baldwin Jr. 4 1 2022 · #28 102 Milwaukee · 11 αγ. — —
Christian Koloko 2 1 2022 · #33 122 Arizona · 91 αγ. — —
Nikola Đurišić 3 1 2024 · #43 — Χωρίς NCAA Division I — NBA G League: διαφορετική διοργάνωση
Stefan Miljenović 3 1 — — Χωρίς NCAA Division I Κύπελλο Σερβίας 2026 (Ερυθρός Αστέρας) Συμμετοχή στον τελικό Κυπέλλου 2026
Andrej Bjelić — — — — Χωρίς NCAA Division I — Εγγεγραμμένος, χωρίς αγώνα στο δείγμα
Aleksej Nedeljković — — — — Χωρίς NCAA Division I Κύπελλο Σερβίας 2026 (Ερυθρός Αστέρας) Μέλος της δωδεκάδας στον τελικό Κυπέλλου 2026
Ognjen Simjanovski — — — — Χωρίς NCAA Division I Κύπελλο Σερβίας 2026 (Ερυθρός Αστέρας) Συμμετοχή στον τελικό Κυπέλλου 2026
Οι συμμετοχές EuroLeague και NBA αναφέρονται σε επίσημους αγώνες των αντίστοιχων διοργανώσεων. Οι αριθμοί NBA αφορούν την κανονική περίοδο.

12 · ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ – ΠΕΝΤΕ ΚΡΙΣΙΜΑ ΣΗΜΕΙΑ

01 / ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΠΑΣΑΣ

Ο Jones δημιουργεί 5,6 ασίστ στις πρώτες εννέα αγωνιστικές. Η στόχευση δεν πρέπει να περιορίζεται στην προσωπική του εκτέλεση, αλλά και στη σύνδεση με Nwora, Moneke και τους περιφερειακούς σουτέρ.

02 / ΠΙΕΣΗ ΣΤΟ CATCH-AND-SHOOT

Η αποτελεσματικότερη καταγεγραμμένη επιθετική επιλογή του Ερυθρού Αστέρα είναι τα σουτ μετά από πάσα (1,19 PPP). Ο Ολυμπιακός οφείλει να ελέγξει την ποιότητα αυτών των τελικών, χωρίς να θεωρήσει ότι κάθε τέτοιο σουτ προκύπτει από συγκεκριμένη αμυντική περιστροφή.

03 / ΟΡΙΟ ΣΤΗ ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ NWORA

Με 14,7 πόντους και 28,1% ποσοστό χρήσης, ο Nwora έχει τη μεγαλύτερη ατομική ευθύνη σκοραρίσματος. Το ζητούμενο είναι να περιοριστούν οι εύκολες υποδοχές και οι ανεμπόδιστες επιθετικές μεταβάσεις του.

04 / ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ

Στο αμυντικό δείγμα οι αντίπαλοι παράγουν 1,04 PPP από putbacks. Πρόκειται για χρήσιμη ένδειξη ώστε ο Ολυμπιακός να διεκδικήσει δεύτερες επιθέσεις με ισορροπία, όχι να παραβλέψει την επιστροφή του στην άμυνα.

05 / Η ΑΝΤΟΧΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΧΗΜΑΤΑ

Με Butler, Carter, Jones και Weiler-Babb στην περιφέρεια και εναλλαγές ψηλών και φόργουορντ, ο Ερυθρός Αστέρας μπορεί να εμφανίσει διαφορετικές πεντάδες. Η προετοιμασία πρέπει να αντιμετωπίσει τις διαφοροποιήσεις των ρόλων, όχι μία μόνο υποτιθέμενη βασική πεντάδα.

RPG TACTICAL VERDICT

Ο Ερυθρός Αστέρας έρχεται στην Αθήνα έχοντας αποδείξει ότι μπορεί να κερδίζει με άμυνα, αλλά και να σκοράρει πάνω από 100 πόντους. Το ταλέντο των περιφερειακών του και η δύναμη των φόργουορντ συνιστούν πραγματική απειλή. Η ευκαιρία του Ολυμπιακού βρίσκεται στην επιβολή του δικού του ρυθμού, στον έλεγχο των υποδοχών και στην επιθετική συνέχεια μετά την πρώτη πάσα. Η αριθμητική ανάλυση εντοπίζει προτεραιότητες· η αποτελεσματικότητά τους θα κριθεί στο παρκέ.

RED POINT GUARD · NEXT OPPONENT · EUROLEAGUE 2026–27 | ΑΓΩΝΑΣ 06.11.2026 | ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΩΣ 05.11.2026

Άλλα κείμενα