Μέσω Πολωνίας στο FINAL 4 του Παρισίου

kpapan

Περίοδος (2009-10), στη φάση των ομίλων ο Ολυμπιακός συμμετείχε στον 2ο όμιλο αντιμετωπίζοντας τη σερβική Partizan, την τούρκικη Efes, την ισπανική Malaga, τη λιθουανική Lietuvos Rytas και τη γαλλική Orléans. Ο ΟΣΦΠ τερμάτισε στην 1η θέση του ομίλου καταγράφοντας 8 νίκες και μόλις 2 ήττες.

Στην φάση του Top-16 ο Ολυμπιακός συμμετείχε στον 4ο όμιλο με την ισπανική Kaja Laboral, τη ρωσική Khimki και την κροατική Cibona. Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε την καλή της πορεία πραγματοποιώντας 5 νίκες και μόλις 1 ήττα καταλαμβάνοντας την 1η θέση του ομίλου.

Στα προημιτελικά ο Ολυμπιακός κλήθηκε να αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Πολωνίας Prokom, μία υποδεέστερη ομάδα από αυτόν, η οποία όμως είχε κάνει την έκπληξη και είχε τερματίσει στην 2η θέση του 3ου ομίλου της φάσης των 16 αποκλείοντας την Malaga και τη Zalgiris.

23/3/2010 | Ολυμπιακός- Prokom (83-79)

Η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού ήταν οι Πεν, Τεόντοσιτς, Κλέιζα, Τσίλντρες και Σχορτσιανίτη.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν εφιαλτικό για τους ερυθρόλευκους αφού στο 4ο λεπτό μόλις η Prokom προηγήθηκε με (11-0) με συνεχόμενα καλάθια του Γουντς. Η ζώνη που εφάρμοσε ο κόουτς Pacesas καθώς και οι καλές επιστροφές των παικτών της Prokom δυσκόλεψαν τους παίκτες του Γιαννάκη βραχυκυκλώνοντας τους. Η εκτελεστική δεινότητα των Τσίλντρες και Μπορούση ανέτρεψε γρήγορα την κατάσταση με αποτέλεσμα στο 8ο λεπτό ο ΟΣΦΠ να έχει μειώσει σε (16-13). Δύο εντυπωσιακά καρφώματα του Τσίλντρες σε εκείνο το σημείο του ματς άρχισαν να ζεσταίνουν το ΣΕΦ.

Στο 2ο δεκάλεπτο η άμυνα ζώνης της Prokom συνέχιζε να δυσκολεύει τους ερυθρόλευκους ενώ με κύρια επιθετικά όπλα τους Mπαρέλ και Γιούινγκ οι «Πολωνοί» κατάφερναν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, προηγούμενοι με (32-26) στο 16’. Για τους ερυθρόλευκους ο Κλέιζα έδινε τις περισσότερες επιθετικές λύσεις στο συγκεκριμένο διάστημα. Το 1ο ημίχρονο έληξε με την Πολωνική ομάδα να προηγείται με (39-35).

Η βελτίωση της περιφερειακής άμυνας του Ολυμπιακού έδωσε αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Γιαννάκη, οι οποίοι με επιθετικά όπλα τους Πεν και Κλέιζα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα (44-43) στο 23’ και (50-48) στο 26’. Η βελτίωση του περιφερειακού σουτ με πρωταγωνιστή τον Τεόντοσιτς άρχιζε να λύνει το πρόβλημα της αντιμετώπισης της άμυνας ζώνης, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ολυμπιακού να διευρύνει συνεχώς το προβάδισμα στο 3ο δεκάλεπτο. Το 3ο δεκάλεπτο έληξε με προβάδισμα του Ολυμπιακού με (60-54).

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να συντηρεί τη διαφορά (65-58 στο 32’, 70-65 στο 35’) βρίσκοντας σκορ από Κλέιζα και Τσίλντρες ενώ από την Prokom η μοναδική απειλή ήταν ο Γουντς που προσπαθούσε να κρατήσει την Πολωνική ομάδα μέσα στο παιχνίδι. Ενώ στο 37’ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με (79-69), οι παίκτες της Prokom τρέχοντας ένα σερί 9-1 ξαναμπήκαν με έμφαση στο παιχνίδι. Το γόρδιο δεσμό του παιχνιδιού έλυσε ο Μίλος Τεόντοσιτς ο οποίος με ένα καθοριστικό κλέψιμο και βάζοντας 3 κρίσιμες ελεύθερες βολές οδήγησε στην νίκη τον ΟΣΦΠ.

Ήταν μία αγχωτική νίκη για τους ερυθρόλευκους οι οποίοι στηρίχτηκαν κυρίως στις επιθετικές εξάρσεις των ικανότερων τους παικτών αντιμετωπίζοντας μία σθεναρή αντίσταση από την Πολωνική ομάδα η οποία κατάφερε να τους προβληματίσει και στις 2 πλευρές του παρκέ.

Πρώτοι σκόρερ των ερυθρολεύκων αναδείχθηκαν ο Κλέιζα με 26 πόντους και ο Τέοντοσιτς με 21 πόντους ενώ σημαντική ήταν και η συνδρομή του Τσίλντρες με 13 πόντους. Από την Prokom πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο παλιός γνώριμος των «ερυθρόλευκων» Γουντς με 23 πόντους ενώ σημαντική ήταν η συνδρομή του Μπαρέλ με 14 πόντους και του Γιούινγκ με 13 πόντους.

25/3/2010 | Ολυμπιακός- Prokom (90-73)

Η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού ήταν οι Πεν, Τεόντοσιτς, Κλέιζα, Τσίλντρες και Σχορτσιανίτης.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν εντελώς διαφορετικό από το προηγούμενο παιχνίδι για τους ερυθρόλευκους. Με στοχευμένες επιλογές στην επίθεση κοντά και μακριά από το καλάθι οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με (12-4) στο 5’ και (23-12) στο 8’. Κλέιζα και Τεόντοσιτς ήταν εξαιρετικά εύστοχοι ενώ ταυτόχρονα Τσίλντρες και Σχορτσιανίτης περιόριζαν την πρόσβαση των παικτών της Prokom στο καλάθι.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες του ΟΣΦΠ συνέχισαν το επιθετικό κρεσέντο διευρύνοντας τη διαφορά (31-20 στο 13’, 39-23 στο 15’). Παπαλουκάς και Μπορούσης προστέθηκαν στα επιθετικά όπλα των ερυθρολεύκων, ενώ από την πλευρά της Prokom μόνο ο Γουντς αποτελούσε απειλή για το καλάθι του Ολυμπιακού. Ιδιαίτερα εντυπωσιακές σε εκείνο το σημείο ήταν οι ασίστ που μοίραζε ο Τεόντοσιτς δίνοντας στην ομάδα του Πειραιά συνεχόμενα εύκολα καλάθια.

Η μεγάλη διαφορά που απέκτησαν νωρίς οι ερυθρόλευκοι έφεραν μια χαλάρωση στην ομάδα του Πειραιά που είχε ως αποτέλεσμα οι «Πολωνοί» να τρέξουν ένα σερί 11-2 στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ (46-38).

Η έλλειψη συγκέντρωσης και οι βιαστικές επιλογές που έκαναν οι παίκτες του Ολυμπιακού στις αρχές του 2ου ημιχρόνου έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (49-49 στο 24’) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. To παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι στα επόμενα λεπτά (57-56 στο 28’) με τους «Πολωνούς» να βρίσκουν σκορ από τους πολύ καλούς Γουντς και Γιούινγκ.

Στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, Κλέιζα και Παπαλούκας (3/3 τρίποντα) πήραν στις πλάτες την ομάδα και με συνεχόμενους δικούς τους πόντους έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόστασης ασφαλείας, προηγούμενος με (71-60) στο 32’. Δύο ιδιαίτερα εντυπωσιακές φάσεις σε εκείνο το σημείο ήταν η εντυπωσιακή τάπα του Τσίλντρες στον Βάρντα όπως και το κάρφωμα του Κλέιζα ο οποίος πόσταρε δύο παίκτες της Prokom.

Το επιθετικό ξέσπασμα των ερυθρόλευκων ήταν αυτό που ξεκλείδωσε οριστικά το ματς αφού στα επόμενα λεπτά οι παίκτες του Ολυμπιακού συνέχιζαν να βρίσκουν σκορ με ολοένα και ευκολότερο τρόπο ενώ οι παίκτες της Prokom επιχειρούσαν πολύ βεβιασμένες επιθέσεις δείχνοντας ουσιαστικά παραδομένοι στην ομάδα του Πειραιά.

Το τελικό (90-73) ήταν αντιπροσωπευτικό της εικόνας του αγώνα, το οποίο συνοδεύθηκε από καλύτερη εμφάνιση των ερυθρολεύκων σε σχέση με το 1ο παιχνίδι, παρόλα αυτά ο τρόπος με τον οποίο ο Ολυμπιακός έχανε τις μεγάλες διαφορές που αποκτούσε, συνέχιζε να αποτελεί σημείο ανησυχίας για τους Πειραιώτες.

Πρωταγωνιστές από τους ερυθρόλευκους αναδείχθηκαν ο Κλέιζα με 26 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Παπαλουκάς με 20 πόντους ενώ καθοριστικός ήταν ο Τέοντοσιτς με 14 πόντους και 12 ασίστ. Από την Prokom κορυφαίοι ήταν ο Γουντς με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Γιούινγκ με 19 πόντους.

30/03/2010 | Prokom -Ολυμπιακός (81-78)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με τους παίκτες της Prokom να διατηρούν το προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού (17-16 στο 7’). Ο Τσίλντρες παίρνοντας δύσκολες προσπάθειες κρατούσε τους ερυθρόλευκους κοντά στο σκορ αλλά οι «Πολωνοί» με πρωταγωνιστές τους Λόγκαν και Γιούινγκ σκόραραν ευκολότερα από τους φιλοξενούμενους. Στο 2ο δεκάλεπτο οι «Πολωνοί» βρήκαν ρυθμό επιθετικά εκμεταλλευόμενοι την αδύναμη περιφερειακή άμυνα των παικτών του Ολυμπιακού και προηγήθηκαν με (25-18) στο 11’.

Τα επόμενα λεπτά οι «Πολωνοί» με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Γουντς εκμεταλλευόμενοι τις βιαστικές επιλογές των ερυθρολεύκων στην επίθεση αλλά και τις αργές επιστροφές τους στην άμυνα, προηγήθηκαν με (35-23) στο 16’. Ενθουσιασμό στους Πολωνούς οπαδούς έφεραν σε εκείνο το σημείο τα καρφώματα των Γουντς και Γιούινγκ σε συνεχόμενους αιφνιδιασμούς. Το προβάδισμα της Prokom διευρύνθηκε ακόμη περισσότερο (43-27 στο 18’), το μόνο που κατάφεραν οι ερυθρόλευκοι ως το τέλος του ημιχρόνου είναι να μειώσουν σε (45-33) με καλάθια του Βούισιτς.

Τα πρώτα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκαν τους ερυθρόλευκους να κάνουν πιο ορθολογικές επιθετικές επιλογές και να βελτιώνουν λίγο την περιφερειακή άμυνα. Με Βούισιτς και Τεόντοσιτς κύρια επιθετικά όπλα ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει σε (53-49) στο 27’ μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Η χαλάρωση της άμυνας των ερυθρολεύκων τα επόμενα λεπτά οδήγησε στην αύξηση της διαφοράς για την Prokom. Τα εύστοχα σουτ του Γιούινγκ σε συνδυασμό με τα άστοχα σουτ του Κλέιζα έφεραν την Prokom να προηγείται με (64-57) στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Αυτό που δεν μπορούσε να κάνει ο Κλέιζα, προσπάθησαν να το κάνουν Τσίλντρες και Σχορτσιανίτης. Με δικούς τους πόντους ο Ολυμπιακός πλησίασε σε (66-61) στο 31’ και (71-66) στο 33’ αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει αμεσότερα τους «Πολωνούς». Το επιθετικό κρεσέντο των Γουντς & Γιούινγκ εκτίναξε ξανά τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας (78-68 στο 37’). Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν πει την τελευταία λέξη, τρέχοντας ένα σερί 8-0 κατάφεραν στα 44’ να μειώσουν σε 78-76 με εύστοχα τρίποντα των Τεόντοσιτς και Κλέιζα.

Ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Λόγκαν 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού και ένα άστοχο τρίποντο του Βούισιτς δεν επέτρεψε στους ερυθρόλευκους να κάνουν την ολική επαναφορά.

Ήταν μία άσχημη ήττα για τους ερυθρόλευκους που δεν κατάφεραν να κλειδώσουν την πρόκριση στο Final 4 στον 3ο προημιτελικό, μία ήττα που κατέδειξε αρκετά από τα αρνητικά χαρακτηριστικά του Ολυμπιακού τη συγκεκριμένη χρονιά.

Πρώτοι σκόρερ των ερυθρολεύκων αναδείχθηκαν ο Τσίλντρες με 20 πόντους, ο Βούισιτς με 13 πόντους ενώ θετικός ήταν και ο Τέοντοσιτς με 12 πόντους και 9 ασίστ. Κορυφαίος από πλευράς Prokom ήταν για ακόμη μία φορά ο Γουντς με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ αντίστοιχα αποτελεσματικός ήταν ο Γιούινγκ με 18 πόντους.

1/4/2010 | Prokom-Ολυμπιακός (70-86)

Η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού ήταν οι Χαλπερίν, Τεόντοσιτς, Κλέιζα, Τσίλντρες και Σχορτσιανίτης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρνητικά για τους ερυθρολεύκους αφού οι παίκτες της Prokom βοηθούμενοι και από τη θερμή έδρα, έτρεξαν ένα σερί 7-0 στο 1ο λεπτό. Οι παίκτες του ΟΣΦΠ συνήλθαν γρήγορα και με κύρια επιθετικά όπλα τους Τσίλντρες και Σχορτσιανίτη προηγήθηκαν με (10-9) στο 3’ και με (17-15) στο 6’. Ο Ολυμπιακός τοποθετώντας τη μπάλα κοντά στο καλάθι εκμεταλλεύτηκε την υπεροπλία που είχε στους ψηλούς, ξεπερνώντας τις δυσκολίες της πολωνικής άμυνας ζώνης. Παράλληλα με επιθετική άμυνα και αρκετά κλεψίματα περιόρισε τις επιθετικές πρωτοβουλίες των παικτών της Prokom.

Στο 2ο δεκάλεπτο με ψύχραιμες επιθετικές επιλογές και με πρωταγωνιστές τους Σχορτσιανίτη και Τεόντοσιτς, οι ερυθρόλευκοι διεύρυναν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (33-20 στο 12’, 38-23 στο 15’) ενώ οι παίκτες της Prokom φαίνονταν σε αυτό το σημείο ανήμποροι να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Ολυμπιακού. Οι παίκτες του ΟΣΦΠ έφθασαν ακόμα και στο +19 τη διαφορά (45-26 στο 18’) δείχνοντας να ξεκλειδώνουν την πρόκριση για το Final 4 από το 1ο ημίχρονο.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι «Πολωνοί» πίεσαν περισσότερο με την ελπίδα να μειώσουν τη διαφορά, παρόλα αυτά οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη διατηρούσαν τη διαφορά σε πολύ ψηλά επίπεδα (52-34 στο 23’, 54-39 στο 25’). Χαρακτηριστικές φάσεις τα 2 εντυπωσιακά καρφώματα του Τσίλντρες ο οποίος κάρφωσε μπροστά στους ψηλούς της Prokom. Οι παίκτες της πολωνικής ομάδας με πρωταγωνιστές Λόγκαν και Γουντς μείωσαν σε (56-44) στο 27’ παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να μειώσουν περισσότερο αφού Κλέιζα και Τεόντοσιτς επανέφεραν τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους.

Η διψήφια διαφορά του Ολυμπιακού διατηρήθηκε και στο 4ο δεκάλεπτο (70-57 στο 33’, 80-65 στο 36’) με τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού να είναι διαδικαστικά.

Η λήξη του 4ου προημιτελικού έφερε την ομάδα του Πειραιά για 2η συνεχόμενη χρονιά στο Final 4 της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Πρώτοι σκόρερ των ερυθρολεύκων αναδείχθηκαν ο Τσίλντρες με 22 πόντους και ο Τεόντοσιτς με 15 πόντους ενώ σημαντική ήταν η συνδρομή του Κλέιζα με 14 πόντους και του Σχορτσιανίτη με 12 πόντους. Πρώτοι σκόρερ της Prokom ήταν ο Λόγκαν με 18 πόντους, ο Γουντς με 16 και ο Γιούινγκ με 14 πόντους.

Η πρόκριση του Ολυμπιακού ήταν μία λογική εξέλιξη εξαιτίας της μεγάλης διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων. Οι παίκτες του Ολυμπιακού δυσκολεύτηκαν παραπάνω από το αναμενόμενο αφού στα μισά παιχνίδια της σειράς δεν έπιασαν υψηλά στάνταρντ απόδοσης ενώ και η γεμάτη από επιθετικό ταλέντο Prokom προέβαλλε σθεναρή αντίσταση σε μεγάλα διαστήματα της σειράς.