Η Barcelona υποδέχεται τον Ολυμπιακό με ρεκόρ 3–2 στην EuroLeague. Στους πέντε πρώτους αγώνες σημείωσε 442 πόντους (88,4 ανά παιχνίδι) και δέχθηκε 433 (86,6). Η διαφορά των μόλις εννέα πόντων αποτυπώνει μια ομάδα που μπορεί να παράγει μεγάλα επιθετικά διαστήματα, χωρίς όμως να επιβάλλει με συνέπεια τη δική της άμυνα.
Για τον Ολυμπιακό, που έρχεται από την εκτός έδρας νίκη στη Valencia, το ζητούμενο δεν είναι μόνο η αντιμετώπιση του Kevin Punter. Είναι να περιορίσει τη δημιουργία των περιφερειακών και να εκμεταλλευτεί τις μεταβολές της Barcelona όταν αλλάζουν οι πεντάδες της.
Η μπασκετική Barcelona αποτελεί ένα από τα ιστορικά βάρη του ευρωπαϊκού μπάσκετ, με τη δυναμική ενός πολυαθλητικού συλλόγου και μια διαχρονική επιδίωξη να πρωταγωνιστεί σε Ισπανία και EuroLeague. Η έδρα της, το Palau Blaugrana, προσθέτει ένταση σε κάθε μεγάλο ευρωπαϊκό παιχνίδι.
Η Barcelona κινήθηκε στη διάρκεια της τελευταίας τριετίας μεταξύ της φιλοδοξίας για ευρωπαϊκή διάκριση και των ανακατατάξεων στον αγωνιστικό της κορμό. Η νέα σεζόν τη βρίσκει με αλλαγμένη σύνθεση και διαφορετική κατανομή δημιουργίας, σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Η φετινή αγωνιστική της εικόνα πρέπει να αξιολογηθεί αυτοτελώς και όχι με βάση τη φήμη του συλλόγου.
Ο Aleksander Sekulić καλείται να συνδέσει αρκετούς περιφερειακούς δημιουργούς με σχήματα διαφορετικού μεγέθους και επιθετικών αποστάσεων. Το μεγαλύτερο μέχρι τώρα θετικό δείγμα προέρχεται από μία συγκεκριμένη πεντάδα, αλλά οι υπόλοιποι συνδυασμοί εμφανίζουν αξιοσημείωτες μεταβολές στο αποτέλεσμα.
Η Barcelona επιδιώκει να επιστρέψει στη ζώνη των ομάδων που διεκδικούν σταθερή πορεία στα playoffs της EuroLeague. Το 3–2 δεν την απομακρύνει από αυτή τη φιλοδοξία, δείχνει όμως ότι η ισορροπία ανάμεσα στην περιφερειακή δημιουργία και τη συνέπεια στην άμυνα παραμένει ζητούμενο.
Kevin Punter — 17,6 πόντοι, 23:36: Ο πρώτος σκόρερ της Barcelona στο ευρωπαϊκό δείγμα. Με 55% στα σουτ εντός παιδιάς και 40,9% στα τρίποντα, δημιουργεί απειλή τόσο από προσωπική φάση όσο και μετά από κίνηση της μπάλας.
Justin Robinson — 11,4 πόντοι, 2,4 ασίστ, 18:45: Παίκτης με έντονο προσανατολισμό στον χειριστή του pick-and-roll. Το 45,5% στο τρίποντο τον καθιστά επικίνδυνο όταν η άμυνα επιλέγει να περάσει πίσω από το screen.
Umoja Gibson — 10,6 πόντοι, 2,0 ασίστ, 17:41: Δεύτερος επιθετικός χειριστής με δυνατή εκτέλεση: 56,3% στα τρίποντα του πρώτου δείγματος και μεγάλη αναλογία δράσεων ως PnR Handler.
| Ημ/νία | Αναμέτρηση | Σκορ | Αποτ. |
|---|---|---|---|
| 24/09 | Barcelona – Anadolu Efes | 89–82 | Ν |
| 29/09 | Dubai – Barcelona | 94–87 | Η |
| 02/10 | Beşiktaş – Barcelona | 82–95 | Ν |
| 09/10 | Barcelona – Žalgiris | 81–88 | Η |
| 13/10 | Barcelona – Maccabi | 90–87 | Ν |
Πρεμιέρα απέναντι στην Efes (89–82): Η Barcelona έκανε θετική αρχή, με 89 πόντους εντός έδρας. Δεν απέκτησε όμως κάποια ανεξέλεγκτη διαφορά, γεγονός που δείχνει πόσο κρίσιμη είναι η εκτέλεση στις οργανωμένες κατοχές.
Dubai (87–94): Στην πρώτη εκτός έδρας δοκιμασία δέχθηκε 94 πόντους και έχασε τον έλεγχο του αποτελέσματος, παρότι η δική της επίθεση συνέχισε να παράγει.
Beşiktaş (95–82): Η αποτελεσματικότερη μέχρι τότε αντίδραση. Η παραγωγή 95 πόντων και η νίκη με 13 κατέδειξαν τη δυνατότητά της να μεταφέρει πίεση από την περιφέρεια στο συνολικό παιχνίδι.
Žalgiris (81–88): Η επιστροφή στο Palau δεν έφερε ανάλογη απόδοση. Η Barcelona έμεινε στους 81 πόντους και η δεύτερη ήττα φανέρωσε τις διακυμάνσεις της.
Maccabi (90–87): Νίκη οριακή, αλλά σημαντική για τη βαθμολογική συνέχεια. Οι 87 πόντοι που δέχθηκε άφησαν πάλι ανοιχτό το παιχνίδι μέχρι το τέλος.
Συνολικά: 88,4 πόντοι υπέρ και 86,6 κατά. Η Barcelona κερδίζει περισσότερο μέσα από την ποικιλία της περιφερειακής εκτέλεσης παρά από κάποιο σταθερά κυρίαρχο αμυντικό αποτύπωμα.
| Play Type | Συχνότητα | PPP |
|---|---|---|
| PnR Handler | 28,0% | 1,06 |
| Transition | 11,9% | 1,00 |
| Catch & Shoot | 11,3% | 1,12 |
| Isolation | 8,4% | 1,03 |
| Catch & Drive | 7,7% | 0,90 |
| PnR Roller | 6,1% | 0,78 |
| Post Up | 5,5% | 1,05 |
| Cuts | 5,0% | 0,95 |
| Screen Off | 4,5% | 0,76 |
| Hand Off | 4,2% | 0,88 |
| Putbacks | 4,0% | 1,47 |
| Pick & Pop | 3,4% | 0,85 |
Το 28% των καταγεγραμμένων επιθετικών δράσεων αφορά τον χειριστή στο pick-and-roll (1,06 PPP). Η Barcelona δίνει τη μπάλα σε δημιουργούς που μπορούν είτε να τελειώσουν είτε να μεταφέρουν την πίεση στον επόμενο παίκτη.
Το Catch & Shoot στο 11,3% αποδίδει 1,12 PPP, ενώ οι επιθέσεις στο transition φτάνουν το 11,9% με 1,00 PPP. Δεν πρόκειται για ομάδα που ζει αποκλειστικά από το ανοιχτό γήπεδο.
Οι δεύτερες ευκαιρίες έχουν 1,47 PPP σε 4% των δράσεων: επικίνδυνη αποτελεσματικότητα, αλλά σε μικρότερο όγκο. Οι PnR Rollers περιορίζονται στα 0,78 PPP, ένδειξη ότι η παραγωγή της πρώτης περιφερειακής γραμμής δεν μεταφέρεται πάντα εξίσου αποτελεσματικά στον ψηλό.
Ποσοστό των καταγεγραμμένων προσπαθειών Play Types κάθε παίκτη, με παρονομαστή το άθροισμα των διαθέσιμων κατηγοριών. Δεν πρόκειται για ποσοστό ευστοχίας. Η κατηγορία Putbacks δεν περιλαμβάνεται στην ατομική εξαγωγή.
| Παίκτης | TRANS | C&S | C&D | SCR | POST | ISO | HO | CUT | PNR H | PNR R | PNP |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Oliver Nkamhoua | 11% | 21% | 5% | 0% | 21% | 0% | 0% | 16% | 0% | 16% | 11% |
| Stanley Umude | 16% | 37% | 16% | 5% | 0% | 0% | 5% | 5% | 5% | 0% | 11% |
| Justin Robinson | 14% | 7% | 0% | 5% | 0% | 14% | 2% | 2% | 56% | 0% | 0% |
| Umoja Gibson | 14% | 11% | 0% | 0% | 0% | 18% | 4% | 0% | 54% | 0% | 0% |
| Kevin Punter | 12% | 3% | 7% | 7% | 5% | 15% | 10% | 0% | 40% | 0% | 2% |
| Dario Brizuela | 6% | 3% | 12% | 12% | 3% | 3% | 12% | 6% | 44% | 0% | 0% |
| Joel Parra Lopez | 24% | 21% | 10% | 3% | 7% | 3% | 0% | 7% | 0% | 3% | 21% |
| Tyrese Martin | 12% | 36% | 12% | 0% | 0% | 9% | 3% | 6% | 21% | 0% | 0% |
| Aleksander Balcerowski | 9% | 0% | 0% | 9% | 9% | 9% | 0% | 23% | 0% | 43% | 0% |
| Justin Minaya | 23% | 77% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% |
| Juan Nunez Garcia | 25% | 0% | 25% | 0% | 0% | 25% | 0% | 0% | 25% | 0% | 0% |
| Josh Nebo | 0% | 0% | 20% | 0% | 40% | 0% | 0% | 40% | 0% | 0% | 0% |
| Tosan Evbuomwan | 20% | 10% | 0% | 0% | 30% | 10% | 0% | 0% | 20% | 10% | 0% |
| Olek Balcerowski | 0% | 0% | 0% | 0% | 20% | 0% | 0% | 20% | 0% | 60% | 0% |
Στο δείγμα των πέντε αγώνων, οι Robinson (56%) και Gibson (54%) συγκεντρώνουν την πλειονότητα των ταξινομημένων δράσεών τους στον PnR Handler. Ο Punter (40%) συνδυάζει αυτόν τον ρόλο με Isolation και επιθέσεις μακριά από τη μπάλα.
Ο Tyrese Martin έχει 36% Catch & Shoot και ο Joel Parra πιο ισορροπημένο μείγμα transition, Catch & Shoot και Pick & Pop. Ο Balcerowski τροφοδοτείται συχνότερα ως Roller. Οι έντονες αναλογίες παικτών με πολύ λίγες προσπάθειες δεν είναι ασφαλές να εκληφθούν ως παγιωμένη ειδίκευση.
| Πεντάδα | Χρόνος | +/- | Πόντοι | Κατοχές αρχείου |
|---|---|---|---|---|
| 0 Punter, 44 Joel Parra, 22 Balcerowski, 2 Martin, 5 Robinson | 21:07 | +20 | 59 | 42 |
| 0 Punter, 44 Joel Parra, 22 Balcerowski, 24 J. Minaya, 5 Robinson | 10:54 | +5 | 27 | 25 |
| 8 D. Brizuela, 13 O. Nkamhoua, 1 U. Gibson, 3 S. Umude, 2 Martin | 10:19 | -2 | 19 | 20 |
| 0 Punter, 44 Joel Parra, 13 O. Nkamhoua, 1 U. Gibson, 2 Martin | 09:08 | +9 | 24 | 22 |
| 0 Punter, 44 Joel Parra, 13 O. Nkamhoua, 24 J. Minaya, 1 U. Gibson | 07:04 | -2 | 20 | 14 |
| 0 Punter, 44 Joel Parra, 22 Balcerowski, 24 J. Minaya, 1 U. Gibson | 06:55 | -2 | 12 | 16 |
| 0 Punter, 44 Joel Parra, 13 O. Nkamhoua, 2 Martin, 5 Robinson | 05:29 | -2 | 10 | 10 |
| 8 D. Brizuela, 44 Joel Parra, 22 Balcerowski, 1 U. Gibson, 2 Martin | 04:43 | +8 | 14 | 9 |
| 8 D. Brizuela, 1 U. Gibson, 3 S. Umude, 2 Martin, O. Balcerowski | 04:38 | -5 | 7 | 10 |
Η πεντάδα Punter – Robinson – Martin – Parra – Balcerowski είναι η περισσότερο χρησιμοποιημένη (21:07) και έχει +20, με 59 πόντους σε 42 καταγεγραμμένες επιθετικές κατοχές. Αποτελεί το σαφέστερο θετικό σημείο αναφοράς στο σύνολο των σχημάτων.
Με Punter – Gibson – Martin – Parra – Nkamhoua προκύπτει +9 σε 9:08, ενώ η σύνθεση Brizuela – Gibson – Martin – Umude – Nkamhoua είχε −2 σε 10:19. Οι αποκλίσεις είναι σημαντικές, αλλά δεν επιτρέπουν βεβαιότητες για την ποιότητα μιας πεντάδας όταν τα λεπτά είναι λίγα.
Το αρχείο καταγράφει 90 πεντάδες. Αυτό δεν σημαίνει 90 ισοδύναμες λύσεις του προπονητή: αρκετοί συνδυασμοί έχουν ελάχιστο χρόνο συμμετοχής και αξιολογούνται μόνο ως στιγμιότυπα χρήσης.
| Επιθετική δράση αντιπάλου | Συχνότητα | PPP που δέχεται |
|---|---|---|
| PnR Handler | 22,9% | 0,82 |
| Catch & Shoot | 13,8% | 1,02 |
| Cuts | 7,4% | 1,04 |
| Transition | 7,4% | 0,89 |
| Post Up | 7,2% | 0,69 |
| Pick & Pop | 6,9% | 1,08 |
| PnR Roller | 6,6% | 0,75 |
| Screen Off | 5,8% | 0,24 |
| Catch & Drive | 5,8% | 1,19 |
| Isolation | 5,5% | 0,95 |
| Putbacks | 5,5% | 1,10 |
| Hand Off | 5,2% | 0,84 |
Η Barcelona κρατά τον αντίπαλο χειριστή στο PnR στα 0,82 PPP και τον Roller στα 0,75 PPP. Αντίθετα, στο Catch & Drive επιτρέπει 1,19 PPP, ενώ στο Pick & Pop 1,08 PPP. Η πρώτη επαφή με τη μπάλα δεν αποτελεί αυτόματα το σημείο που θα βρει ο Ολυμπιακός πλεονέκτημα.
Οι φάσεις από Screen Off περιορίζονται στα 0,24 PPP στο παρόν δείγμα. Πρόκειται για πολύ χαμηλή επίδοση των αντιπάλων, η οποία χρειάζεται προσεκτική ανάγνωση λόγω του μικρού όγκου αυτών των δράσεων.

Στον σωστό χάρτη των πέντε αγώνων EuroLeague, η Barcelona έχει 51% κοντά στο καλάθι (77/151). Από τις δύο περιοχές με τις περισσότερες περιφερειακές προσπάθειες καταγράφει 36% (13/36) από τη μία πλευρά και 50% (13/26) από την άλλη. Στο κέντρο, πέρα από το τόξο, έχει 21% (7/33).
Η απόκλιση ανά ζώνη έχει σημασία για τις αμυντικές βοήθειες του Ολυμπιακού. Ποσοστά 100% από δύο προσπάθειες δεν δικαιολογούν την ίδια βαρύτητα με περιοχές όπου καταγράφονται δεκάδες σουτ.
Οι αντίπαλοι σουτάρουν 46% κοντά στο καλάθι (70/152), ένδειξη ότι η Barcelona περιορίζει αρκετές τελικές προσπάθειες μέσα στη ρακέτα. Στην περιφέρεια δέχεται 43% (17/40) από την αριστερή εξωτερική περιοχή, 30% (13/43) από τη δεξιά και 31% (12/39) από την κορυφή.
Στο Catch & Drive η υψηλότερη επιτρεπόμενη απόδοση υποδεικνύει ότι το πλεονέκτημα μπορεί να βρεθεί και στη συνέχεια της επίθεσης, αφού προηγηθεί μεταφορά της μπάλας ή απειλή από τρίποντο.
1. Οι δεύτερες αποφάσεις στο PnR. Η Barcelona περιορίζει σχετικά καλά την πρώτη τελική προσπάθεια του χειριστή. Ο Ολυμπιακός χρειάζεται υπομονή, έξτρα πάσα και επιθέσεις στην περιστροφή, με έμφαση στο Catch & Drive.
2. Η επιτήρηση των περιφερειακών. Robinson και Gibson έχουν έντονο ρόλο στο PnR, ενώ ο Punter παραμένει η σημαντικότερη ατομική πηγή σκοραρίσματος. Δεν αρκεί μια μόνο αμυντική προσαρμογή.
3. Το αμυντικό ριμπάουντ. Τα putbacks της Barcelona αποδίδουν 1,47 PPP, έστω με μικρή συχνότητα. Κάθε χαμένο αμυντικό ριμπάουντ μπορεί να ακυρώσει καλή πρώτη άμυνα.
4. Στοχευμένες επιθέσεις στις αλλαγές. Η υψηλότερη αμυντική επιτρεπόμενη απόδοση στο Pick & Pop και στο Catch & Drive προσφέρει συγκεκριμένες διαδρομές για να επιτεθεί ο Ολυμπιακός, χωρίς να αναζητά βιαστικά προσωπικές φάσεις.
5. Αλλαγές πεντάδων. Η βασική σύνθεση με Punter και Robinson έχει ισχυρό θετικό αποτύπωμα. Η διαχείριση των υπόλοιπων σχημάτων και το βάθος των δύο ομάδων μπορούν να διαμορφώσουν την κατεύθυνση του αγώνα.

