Red Point Guard · Αξιολόγηση Παίκτη
Νίκος Πλώτας
Αξιολόγηση και πρόβλεψη για τον ρόλο του στον Ολυμπιακό 2026–27, με βάση τη σεζόν 2025–26 στον Προμηθέα, τα δεδομένα GBL/BCL και το RPG Player Rating Model.
Προφίλ Παίκτη

Νίκος Πλώτας
Two-Way Slashing Combo Guard · Αναπτυξιακός Guard
Ο Πλώτας έρχεται στον Ολυμπιακό ως αναπτυξιακός guard με μέγεθος για τη θέση, αμυντική δραστηριότητα και παιχνίδι που στηρίζεται περισσότερο στην πίεση προς το καλάθι, στο Transition και στις κατοχές χαμηλού Usage παρά στο περιφερειακό σουτ. Η άμεση αξία του θα κριθεί από το αν μπορεί να δώσει ενέργεια και άμυνα χωρίς να επιβαρύνει τη δομή της επίθεσης.
Συνολική Αξιολόγηση
Ο Πλώτας είναι ξεκάθαρα ένας υπό διαμόρφωση Two-Way Guard και όχι έτοιμος παίκτης με σταθερό ρόλο στη EuroLeague. Το 2025–26 απέκτησε για πρώτη φορά σταθερό ρόλο σε επίπεδο GBL και ολοκλήρωσε τη σεζόν ως Καλύτερος Νέος Παίκτης του πρωταθλήματος.
Σε 23 αγώνες με τον Προμηθέα έπαιξε 18.1 λεπτά και είχε 5.5 PTS, 1.8 REB, 1.2 AST και 0.8 STL. Το προφίλ του ήταν χαμηλού Usage (15.0%), με θετική ασφάλεια μπάλας, έντονη παρουσία στις γραμμές πάσας και ασυνήθιστα καλό επιθετικό ριμπάουντ για guard. Η βασική επιθετική αδυναμία του είναι ξεκάθαρη: 20.0% στα τρίποντα σε 35 προσπάθειες, με 45.4% eFG και 53.1% TS.
Στιγμιότυπο Απόδοσης 2025–26
Stoiximan GBL · Προμηθέας Πάτρας. Τα βασικά στατιστικά ανά 30 λεπτά υπολογίζονται με την ευρωπαϊκή κλίμακα αναφοράς του RPG.
| Δείκτης | Ανά Αγώνα | Ανά 30′ | Ερμηνεία RPG |
|---|---|---|---|
| PTS | 5.5 | 9.1 | Προφίλ σκοραρίσματος χαμηλού όγκου. |
| REB | 1.8 | 3.0 | Μέτριος συνολικός όγκος, αλλά ισχυρή συνεισφορά στο επιθετικό ριμπάουντ. |
| AST | 1.2 | 2.0 | Δευτερεύουσα δημιουργία και όχι βασική οργάνωση. |
| STL | 0.8 | 1.3 | Ενεργά χέρια και ικανότητα να διαταράσσει τις κατοχές. |
| TOV | 0.7 | 1.2 | Χαμηλό κόστος κατοχών σε μικρό ρόλο. |
| FTA | 2.1 | 3.5 | Χρήσιμη ικανότητα να κερδίζει φάουλ σε σχέση με το Usage. |
Παραγωγή 2025–26 · GBL vs BCL
| Διοργάνωση | GP | MIN | PTS | REB | AST | STL | FG% | 3P% | FT% |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stoiximan GBL | 23 | 18.1 | 5.5 | 1.8 | 1.2 | 0.8 | 41.8% | 20.0% | 77.6% |
| BCL | 7 | 13.1 | 4.7 | 1.1 | 0.6 | 0.9 | 45.5% | 0.0% | 76.5% |
Το δείγμα στο BCL είναι μόλις επτά αγώνες και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται αυτόνομα για συμπεράσματα σχετικά με το σουτ ή τον ρόλο. Η συνέχιση της αμυντικής δραστηριότητας σε λιγότερα λεπτά αποτελεί πάντως θετική υποστηρικτική ένδειξη.
Προχωρημένο Προφίλ · Stoiximan GBL 2025–26
| Δείκτης | Τιμή | Ερμηνεία |
|---|---|---|
| TS% | 53.1% | Μέτρια συνολική αποτελεσματικότητα στο σκοράρισμα. |
| eFG% | 45.4% | Το περιφερειακό σουτ πιέζει προς τα κάτω την αποτελεσματικότητα. |
| Usage | 15.0% | Ρόλος χαμηλού Usage· δεν ήταν βασικός δημιουργός. |
| AST% | 10.8% | Δευτερεύουσα δημιουργία σύνδεσης. |
| TOV% | 12.4% | Ελεγχόμενο ποσοστό λαθών. |
| STL% | 2.3% | Ένας από τους καθαρότερους αμυντικούς δείκτες του προφίλ του. |
| ORB% | 6.1% | Ιδιαίτερα υψηλή επιθετική δραστηριότητα στο ριμπάουντ για guard. |
| TRB% | 6.3% | Προσφέρει κατοχές πέρα από σκορ στην GBL. |
| ORTG | 112.2 | Λειτουργική επιθετική αποτελεσματικότητα στον συγκεκριμένο ρόλο. |
| DRTG | 119.2 | Δεν επιτρέπει να χαρακτηρίσουμε την άμυνά του κορυφαία μόνο από τα κλεψίματα. |
| PER | 10.3 | Η αξία του δεν αποτυπώνεται ως παίκτη υψηλής παραγωγής στη στατιστική γραμμή. |
Επιθετική Αξιολόγηση
1. Πίεση προς το Καλάθι & Κερδισμένες Βολές
Με 2.1 βολές σε 18.1 λεπτά — περίπου 3.5 FTA/30 — ο Πλώτας δημιουργεί μέρος της επιθετικής του αξίας με διεισδύσεις, επαφή και επιθέσεις μετά από closeout. Το 54.0% στα δίποντα είναι σαφώς καλύτερο σημείο αναφοράς από το κακό περιφερειακό του σουτ.
2. Σουτ — Το Βασικό Στοιχείο που θα Καθορίσει την Εξέλιξή του
Το 7/35 τρίποντα στη GBL (20.0%) και το μηδενικό ποσοστό σε πολύ μικρό όγκο BCL δεν επιτρέπουν σήμερα να χαρακτηριστεί αξιόπιστος παίκτης που ανοίγει το γήπεδο. Αυτό αποτελεί σημαντικό τακτικό περιορισμό για σχήματα EuroLeague, επειδή ο αμυντικός μπορεί να βουλιάζει προς τη ρακέτα και να μικραίνει τους διαδρόμους διείσδυσης των βασικών δημιουργών.
3. Δευτερεύουσα Δημιουργία & Ασφάλεια Μπάλας
Με 1.2 AST και 0.7 TOV ανά παιχνίδι, AST/TO περίπου 1.6 και 10.8 AST%, δείχνει ότι μπορεί να λειτουργήσει ως δεύτερος χειριστής χωρίς να καταναλώνει πολλές κατοχές. Δεν υπάρχει όμως επαρκής ένδειξη για βασική ευθύνη στο Pick-and-Roll ή για δημιουργία στο τέλος του χρόνου απέναντι σε άμυνες EuroLeague.
4. Επιπλέον Κατοχές
Το 6.1% ORB είναι αξιοσημείωτο για guard. Σε συνδυασμό με τη δραστηριότητα στο Transition και τα Cuts, του δίνει έναν τρόπο να προσφέρει επιθετικά ακόμη και όταν δεν εκτελεί από την περιφέρεια.
Αμυντική Αξιολόγηση
Η αμυντική δραστηριότητα είναι το πιο πειστικό στοιχείο του.
Το 2.3% STL στη GBL, τα 1.3 STL/30 και τα 0.9 κλεψίματα σε μόλις 13.1 λεπτά στο BCL δείχνουν καλή πρόβλεψη και ενεργά χέρια. Στα 1.95 m έχει μέγεθος για να μαρκάρει και τις δύο θέσεις των guards και να μην εξαρτάται αποκλειστικά από μαρκαρίσματα απέναντι σε ταχύτερους παίκτες.
Χρειάζεται όμως πειθαρχία στην ερμηνεία. Το 119.2 DRTG δεν αποτελεί θετική ατομική ετυμηγορία, αλλά ταυτόχρονα πρέπει να θυμόμαστε ότι δεν υπάρχει ένας ατομικός αμυντικός δείκτης που να αρκεί για χαρακτηρισμούς τύπου κορυφαίο stopper. Το ουσιαστικό τεστ στη EuroLeague θα είναι η άμυνα πάνω στην μπάλα χωρίς φάουλ, η αντιμετώπιση των screens και η συνέπεια μακριά από την μπάλα.
Στοιχεία Εξέλιξης
| Ημερομηνία | Αγώνας | Στατιστική Γραμμή | Γιατί Έχει Σημασία |
|---|---|---|---|
| 21/03/2026 | Προμηθέας vs Κολοσσός | 13 PTS · 4 REB · 3 AST · 1 STL | Καλύτερη επίδοση σκοραρίσματος της σεζόν σε μεγαλύτερο ρόλο. |
| 25/04/2026 | Προμηθέας vs Ηρακλής | 10 PTS · 6 REB · 3 AST · 2 STL | Ισορροπημένη Two-Way παρουσία ως βασικός σε νίκη. |
| 14/03/2026 | Μύκονος vs Προμηθέας | 10 PTS · 3 AST · 3 STL | Αμυντική δραστηριότητα και δευτερεύουσα δημιουργία σε εκτός έδρας νίκη. |
| 18/07/2024 | Ελλάδα U20 vs Λιθουανία | 17 PTS · 3 REB · 3 AST · 2 STL | Εμφάνιση στα προημιτελικά της πορείας της Ελλάδας U20 προς το χάλκινο μετάλλιο. |
Δυνατά Σημεία & Περιορισμοί
Βασικά Δυνατά Σημεία
- Μέγεθος guard στα 1.95 m και δυνατότητα να καλύψει μαρκαρίσματα στις θέσεις PG/SG.
- Αμυντική δραστηριότητα με 2.3% STL και σταθερή παρουσία στις γραμμές πάσας.
- Κάθετη πίεση προς το καλάθι και ικανότητα να φτάνει στη γραμμή των βολών παρά το χαμηλό Usage.
- 54.0% στα δίποντα, καλύτερη βάση από το περιφερειακό προφίλ σκοραρίσματος.
- Επιθετικό ριμπάουντ πολύ πάνω από την τυπική συνεισφορά ενός guard.
- Δευτερεύων ρόλος με λίγα λάθη χωρίς ανάγκη για μεγάλη κατοχή της μπάλας.
Βασικοί Περιορισμοί
- 20.0% στα τρίποντα στη GBL — ο μεγαλύτερος άμεσος προβληματισμός για το άνοιγμα του γηπέδου.
- Χαμηλός όγκος σκοραρίσματος και μη αποδεδειγμένη ατομικά δημιουργημένη επίθεση.
- Περιορισμένες ενδείξεις βασικής δημιουργίας σε κατοχές στο μισό γήπεδο.
- 53.1% TS / 45.4% eFG — η συνολική αποτελεσματικότητα χρειάζεται άνοδο.
- Άγνωστη προσαρμογή στη EuroLeague σε ρυθμό, σωματική δύναμη και αντιμετώπιση των screens.
- Η αμυντική αξία του πρέπει να επιβεβαιωθεί πέρα από τα κλεψίματα και τις μεμονωμένες φάσεις δραστηριότητας.
Ιδανικός Ρόλος στον Ολυμπιακό
Ο καλύτερος βραχυπρόθεσμος ρόλος είναι να πιέζει την μπάλα, να τρέχει το γήπεδο, να επιτίθεται σε closeouts και να λειτουργεί ως δεύτερος χειριστής δίπλα σε έναν βασικό δημιουργό. Δεν πρέπει να φορτωθεί βασική δημιουργία στο Pick-and-Roll ούτε να χρησιμοποιείται ως καθαρός παίκτης ανοίγματος του γηπέδου χωρίς την μπάλα μέχρι να σταθεροποιηθεί το τρίποντο.
Στο ρόστερ του Ολυμπιακού η αξία του είναι περισσότερο αναπτυξιακή και ειδικών περιστάσεων παρά άμεση ανάγκη σταθερού αγωνιστικού ρόλου. Το πενταετές συμβόλαιο δίνει χρόνο ώστε η ομάδα να αξιολογήσει αν το αμυντικό και αθλητικό προφίλ μπορεί να εξελιχθεί μαζί με το σουτ.
RPG Προβλεπόμενη Βαθμολογία · 2026–27
Δεν υπάρχει ακόμη επαρκές δείγμα EuroLeague. Οι παρακάτω βαθμοί αποτελούν πρόβλεψη μεταξύ διοργανώσεων από GBL/BCL, προσαρμοσμένη ανά 30 λεπτά, και προσπαθούν να δώσουν μία ένδειξη — όχι τελική αξιολόγηση.
Βεβαιότητα: ΜΕΤΡΙΑ
Έλεγχος μεθοδολογίας: Το 5.1 είναι πρόβλεψη πριν από ουσιαστικό δείγμα EuroLeague και δεν πρέπει να συγκρίνεται απευθείας με βαθμολογίες παικτών που έχουν πλήρες δείγμα EuroLeague. Το τρίποντο παραμένει βασικό σημείο εξέλιξης. Η βαθμολογία πρέπει να επανυπολογιστεί όταν υπάρξουν επαρκείς συμμετοχές και λεπτά στη EuroLeague.
Τελική Ετυμηγορία
Η απόκτηση του Νίκου Πλώτα είναι περισσότερο επένδυση για το μέλλον παρά αγορά έτοιμης λύσης για EuroLeague.
Το προφίλ του έχει δύο στοιχεία που μπορούν να του δώσουν πρώιμο ρόλο: αμυντική δραστηριότητα και κάθετο παιχνίδι. Προσθέτει μέγεθος, ενέργεια, κλεψίματα, επιθετικά ριμπάουντ και χαμηλό αριθμό λαθών, χωρίς να χρειάζεται κατοχές για να επηρεάζει το παιχνίδι.
Το τρίποντο είναι το σημείο που θα καθορίσει πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει ο ρόλος του. Αν παραμείνει κάτω από το επίπεδο που απαιτεί η EuroLeague, οι άμυνες θα τον χρησιμοποιούν ως σημείο βοήθειας. Αν εξελιχθεί σε αξιόπιστη απειλή στο spot-up σουτ, το υπόλοιπο πακέτο γίνεται πολύ πιο εύκολο να ενταχθεί σε σχήματα ομάδας που διεκδικεί τίτλους.
Για το 2026–27, η σωστή προσδοκία δεν είναι να γίνει άμεσα guard με σταθερό ρόλο στη EuroLeague. Είναι να αποδείξει ότι μπορεί να μεταφέρει άμυνα, ρυθμό, σωματική δύναμη και σωστή λήψη αποφάσεων σε χαμηλό Usage σε υψηλότερο επίπεδο και να χτίσει πάνω σε αυτά ένα βιώσιμο περιφερειακό σουτ.
Πηγές Δεδομένων
- ESAKE — Απόκτηση Νίκου Πλώτα από τον Ολυμπιακό / στοιχεία συμβολαίου και 2025–26
- ESAKE — Προφίλ Νίκου Πλώτα
- Basketball-Reference — Stoiximan GBL 2025–26 στατιστικά ανά αγώνα
- RealGM — 2025–26 στατιστικά GBL / BCL ανά διοργάνωση
- RealGM — GBL 2025–26 προχωρημένο προφίλ SG
- RealGM — Καταγραφή αγώνων Νίκου Πλώτα
- FIBA — Προφίλ Νίκου Πλώτα, BCL και δεδομένα εθνικών ομάδων νέων
- FIBA — U20 EuroBasket 2024 στατιστικά παίκτη
Η αξιολόγηση χρησιμοποιεί τη σεζόν 2025–26 ως βάση πρόβλεψης για τον ρόλο στον Ολυμπιακό. Τα δείγματα GBL και BCL παραμένουν ξεχωριστά. Δεν υπάρχει ακόμη επαρκές στατιστικό δείγμα EuroLeague, επομένως η RPG Προβλεπόμενη Βαθμολογία είναι προσωρινή και πρέπει να αναθεωρηθεί όταν υπάρξουν επαρκή δεδομένα EuroLeague.
