Red Point Guard · Αξιολόγηση Παίκτη
Γιώργος Μπουρνελές
Αξιολόγηση και πρόβλεψη για τον αναπτυξιακό ρόλο του στον Ολυμπιακό, με βάση την πορεία του από την Ακαδημία στο ANGT, τη σεζόν 2025–26 στο Ψυχικό και τα πρώτα λεπτά του σε ανδρικό επίπεδο στη Stoiximan GBL.
Προφίλ Παίκτη

Γιώργος Μπουρνελές
Scoring Combo Guard · Αναπτυξιακός Δημιουργός
Ο Μπουρνελές είναι προϊόν των ακαδημιών του Ολυμπιακού και το προφίλ του έχει ήδη περάσει από δύο διαφορετικές φάσεις: σκόρερ υψηλού όγκου στο αναπτυξιακό επίπεδο και μικρότερο, πιο ελεγχόμενο ρόλο απέναντι σε ενήλικες. Η μετάβαση αυτή είναι το κεντρικό σημείο της αξιολόγησης: η ικανότητα δημιουργίας σουτ και η επιθετική αυτοπεποίθηση υπάρχουν, αλλά πρέπει να μεταφραστούν σε σταθερή αποδοτικότητα στο ανδρικό επίπεδο και σε πιο ολοκληρωμένο two-way παιχνίδι.
Συνολική Αξιολόγηση
Ο Μπουρνελές είναι ένας 19χρονος αναπτυξιακός γκαρντ με πραγματικό υπόβαθρο στο σκοράρισμα, αλλά όχι ακόμη έτοιμος για σταθερό rotation στη EuroLeague.
Στο αναπτυξιακό επίπεδο έδειξε ότι μπορεί να αναλάβει μεγάλο μέρος της επίθεσης. Στο ANGT του 2024–25 είχε 16.0 πόντους, 4.0 ριμπάουντ και 2.0 κλεψίματα σε 29.3 λεπτά, ενώ στο Rising Stars είχε προηγουμένως αναδειχθεί σε βασικό εκτελεστή και δημιουργό του Ολυμπιακού. Η πρώτη ουσιαστική σεζόν του σε ανδρικό επίπεδο ήρθε το 2025–26 με διπλό δελτίο στο Ψυχικό: 22 αγώνες, 8.9 λεπτά, 4.2 πόντους, 1.2 ριμπάουντ και 0.7 ασίστ.
Το πιο ενδιαφέρον στοιχείο της μετάβασης στο ανδρικό επίπεδο είναι ότι το Usage έπεσε στο 23.9%, αλλά το AST% έφτασε στο 16.7% με TOV% 12.0%. Αντίθετα, η αποδοτικότητα στο σκοράρισμα παραμένει υπό εξέλιξη: 52.4% TS, 49.4% eFG και 31.0% στα τρίποντα στο Ψυχικό.
Στιγμιότυπο Απόδοσης 2025–26
Elite League · Ψυχικό. Αυτό είναι το μεγαλύτερο δείγμα της σεζόν σε ανδρικό επίπεδο και αποτελεί την κύρια βάση της πρόβλεψης. Τα λεπτά στη GBL με τον Ολυμπιακό είναι υπερβολικά λίγα για ασφαλή συμπεράσματα βάσει ρυθμού.
| Δείκτης | Πραγματική Τιμή | Ανά 30΄ | Ανάγνωση RPG |
|---|---|---|---|
| PTS | 4.2 | 14.1 | Ο ρυθμός σκοραρίσματος δείχνει επιθετική πρόθεση όταν βρίσκεται στο παρκέ. |
| REB | 1.2 | 4.0 | Αποδεκτή συμμετοχή για γκαρντ, χωρίς να αποτελεί καθοριστική δεξιότητα. |
| AST | 0.7 | 2.5 | Δευτερεύουσα δημιουργία, όχι ακόμη παραγωγή βασικού οργανωτή. |
| TOV | 0.5 | 1.9 | Ελεγχόμενος όγκος λαθών στον μικρό ρόλο. |
| 3PA | 2.6 | 8.9 | Πολύ επιθετικό προφίλ περιφερειακών σουτ σε σχέση με τα λεπτά του. |
| FTA | 0.5 | 1.7 | Χαμηλή παραγωγή βολών· περιορισμένες ενδείξεις πίεσης προς το καλάθι. |
Πορεία Απόδοσης · U18 → Elite League → GBL
| Σεζόν / Διοργάνωση | Ομάδα | GP | MIN | PTS | REB | AST | STL | FG% | 3P% | FT% |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024–25 ANGT Ulm | Ολυμπιακός U18 | 4 | 29.3 | 16.0 | 4.0 | 1.0 | 2.0 | 30.1% | 32.5% | 77.8% |
| 2025–26 Elite League | Ψυχικό | 22 | 8.9 | 4.2 | 1.2 | 0.7 | 0.2 | 38.6% | 31.0% | 90.9% |
| 2025–26 Stoiximan GBL | Ολυμπιακός | 4 | 2.6 | 1.8 | 0.0 | 0.3 | 0.3 | 66.7% | 0.0% | 60.0% |
Το δείγμα στη GBL είναι μόλις 10 συνολικά λεπτά και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται για συμπεράσματα σχετικά με το σουτ ή την αποδοτικότητα. Το ANGT είναι αναπτυξιακή διοργάνωση και λειτουργεί ως πλαίσιο εξέλιξης, όχι ως παραγωγή ισοδύναμη με ανδρικό επίπεδο.
Προχωρημένο Προφίλ · Elite League 2025–26
| Δείκτης | Τιμή | Ερμηνεία |
|---|---|---|
| TS% | 52.4% | Κάτω από το επίπεδο αποδοτικότητας που θα απαιτήσει ανώτερη διοργάνωση ανδρικού επιπέδου. |
| eFG% | 49.4% | Το 31.0% 3P περιορίζει τη συνολική αξία του σουτ. |
| Usage | 23.9% | Αρκετά ενεργός επιθετικά όταν μπαίνει, παρά τον μικρό χρόνο συμμετοχής. |
| AST% | 16.7% | Υπάρχει βάση για δευτερεύουσα δημιουργία. |
| TOV% | 12.0% | Θετική ένδειξη ελέγχου της μπάλας για το επίπεδο Usage του. |
| STL% | 1.4% | Μέτρια παραγωγή αμυντικών ενεργειών σε ανδρικό επίπεδο. |
| TRB% | 8.0% | Αξιοπρεπής συνολική συμμετοχή στο ριμπάουντ για γκαρντ. |
| ORTG | 101.0 | Η επιθετική απόδοση δεν έχει ακόμη περάσει σε καθαρά θετικό επίπεδο στο ανδρικό μπάσκετ. |
| DRTG | 103.0 | Δείκτης που εξαρτάται από το πλαίσιο· δεν αρκεί για ατομικό αμυντικό συμπέρασμα. |
| PER | 12.6 | Χρήσιμη παραγωγή για νεαρό γκαρντ πάγκου, αλλά όχι κυρίαρχη επίδραση σε ανδρικό επίπεδο. |
Επιθετική Αξιολόγηση
1. Όγκος Περιφερειακών Σουτ & Αυτοπεποίθηση
Το πιο σταθερό χαρακτηριστικό του προφίλ του είναι ότι δεν φοβάται το τρίποντο. Στο ANGT επιχείρησε 10.0 τρίποντα ανά παιχνίδι σε 29.3 λεπτά και στο Ψυχικό 2.6 προσπάθειες σε μόλις 8.9 λεπτά — περίπου 8.9 3PA/30. Αυτό μπορεί να δημιουργήσει πραγματική επιθετική απειλή στην περιφέρεια μόνο αν το ποσοστό ανέβει από το 31.0% του δείγματος σε ανδρικό επίπεδο.
2. Αίσθηση στο Σουτ & Αποδοτικότητα
Το 90.9% στις βολές με το Ψυχικό είναι θετική ένδειξη τεχνικής, αλλά προέρχεται από μικρό όγκο προσπαθειών. Αντίθετα, το 52.4% TS και 49.4% eFG δείχνουν ότι η συνολική αποδοτικότητα στο σουτ δεν βρίσκεται ακόμη στο απαιτούμενο επίπεδο. Το ζητούμενο της εξέλιξης δεν είναι αν θα πάρει το ελεύθερο σουτ· είναι αν θα το μετατρέψει σε σταθερό όπλο.
3. Δευτερεύουσα Δημιουργία
Το 16.7 AST% και το 12.0 TOV% είναι πιο ενθαρρυντικός συνδυασμός από το απλό 0.7 AST ανά αγώνα. Δείχνει ότι μπορεί να διαβάσει τη δεύτερη πλευρά, να επιτεθεί σε closeout και να δώσει την επόμενη πάσα χωρίς υπερβολικό κόστος κατοχών. Στο αναπτυξιακό επίπεδο είχε ήδη μεγαλύτερη οργανωτική ευθύνη, όμως στο ανδρικό επίπεδο δεν υπάρχουν ακόμη επαρκείς ενδείξεις για κύρια δημιουργία μέσω pick-and-roll.
4. Πίεση προς το Καλάθι
Οι μόλις 0.5 βολές ανά παιχνίδι στο Ψυχικό περιορίζουν τις ενδείξεις ότι μπορεί σήμερα να δημιουργεί συστηματικά πλεονέκτημα προς το καλάθι απέναντι σε ενήλικες. Για να γίνει πιο πλήρης combo guard πρέπει να τιμωρεί τα closeouts, να πατάει στο ζωγραφιστό και να κερδίζει φάουλ — όχι μόνο να βασίζεται στο σουτ.
Αμυντική Αξιολόγηση
Η αμυντική προοπτική του παραμένει περισσότερο πρόβλεψη παρά αποδεδειγμένο πλεονέκτημα σε ανδρικό επίπεδο.
Στο ANGT είχε 2.0 κλεψίματα ανά παιχνίδι, στοιχείο που υποστηρίζει ενεργά χέρια και καλή πρόβλεψη στο αναπτυξιακό επίπεδο. Στο Ψυχικό όμως το 1.4% STL και τα 0.2 κλεψίματα ανά παιχνίδι είναι σαφώς πιο περιορισμένα. Με ύψος 1.90 m δεν διαθέτει αυτόματα ιδανικό μέγεθος για αλλαγές, άρα η αξία του πρέπει να έρθει από σωστή αμυντική στάση, γρήγορο footwork, άμυνα στα σκριν και συγκέντρωση.
Δεν υπάρχει δημόσιο σύνολο δεδομένων ανά προσωπικό μαρκάρισμα ή defensive PPP που να επιτρέπει ισχυρό χαρακτηρισμό. Η σωστή αξιολόγηση είναι ότι έχει βάση για να γίνει ανταγωνιστικός αμυντικός γκαρντ, αλλά δεν έχει αποδείξει ακόμη ότι μπορεί να μείνει μπροστά σε δημιουργούς επιπέδου EuroLeague ή να αντέξει σωματικά mismatches.
Στοιχεία Εξέλιξης
| Ημερομηνία / Στάδιο | Πλαίσιο | Στοιχεία | Γιατί έχει σημασία |
|---|---|---|---|
| 2023–24 | Rising Stars · Ολυμπιακός U18 | 14.6 PTS · 3.6 AST · 2.6 REB | Μετατράπηκε από συμπληρωματικό γκαρντ σε βασικό εκτελεστή και δημιουργό των ακαδημιών. |
| 2024–25 | ANGT Ulm · Ολυμπιακός U18 | 16.0 PTS · 4.0 REB · 2.0 STL | Σκόρερ υψηλού όγκου από την περιφέρεια σε διεθνές αναπτυξιακό περιβάλλον. |
| 17/11/2024 | ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός · GBL | Ντεμπούτο σε ανδρικό επίπεδο | Πρώτη παρουσία στην ανδρική ομάδα πριν ακόμη υπογράψει επαγγελματικό συμβόλαιο. |
| 16/08/2025 | Ολυμπιακός | 4ετές επαγγελματικό συμβόλαιο | Η μετάβαση από την Ακαδημία στο επαγγελματικό επίπεδο έγινε επίσημη. |
| 17/01/2026 | Ψυχικό – Μεγαρίδα | 17 PTS · 4/7 3P | Το καλύτερο δείγμα σκοραρίσματος της σεζόν σε ανδρικό επίπεδο, απέναντι σε ανδρική άμυνα. |
Δυνατά Σημεία & Περιορισμοί
Βασικά Δυνατά Σημεία
- Αυτοπεποίθηση στο σουτ και όγκος περιφερειακών προσπαθειών — παίρνει το τρίποντο χωρίς δισταγμό.
- Αποδεδειγμένη ικανότητα σκοραρίσματος στο αναπτυξιακό επίπεδο με 14.6 PTS στο Rising Stars και 16.0 PTS στο ANGT.
- Βάση για δευτερεύουσα δημιουργία — 16.7 AST% με 12.0 TOV% στο Ψυχικό.
- Αίσθηση στις ελεύθερες βολές — 90.9% στο δείγμα ανδρικού επιπέδου, έστω σε περιορισμένες προσπάθειες.
- Περιθώριο εξέλιξης — μόλις 19 ετών και ήδη ενταγμένος στο περιβάλλον της πρώτης ομάδας του Ολυμπιακού.
Βασικοί Περιορισμοί
- 31.0% 3P στο Ψυχικό — η βασική καθοριστική δεξιότητα της πρόβλεψης.
- 52.4% TS / 49.4% eFG — η αποδοτικότητα στο σκοράρισμα σε ανδρικό επίπεδο χρειάζεται αισθητή άνοδο.
- Μικρός ρόλος σε ανδρικό επίπεδο — μόλις 8.9 λεπτά στο μεγαλύτερο δείγμα.
- Χαμηλή πίεση για κερδισμένα φάουλ με 0.5 FTA ανά παιχνίδι στην Elite League.
- Μη αποδεδειγμένη κύρια δημιουργία απέναντι σε ανδρικές άμυνες.
- Η άμυνα δεν έχει ακόμη επιβεβαιωθεί με δημόσια δεδομένα matchup ή play-type.
Ιδανικός Ρόλος στον Ολυμπιακό
Ο καλύτερος βραχυπρόθεσμος ρόλος είναι δίπλα σε βασικό δημιουργό: να κρατά το spacing, να επιτίθεται σε closeouts, να παίζει την επόμενη πάσα και να αναλαμβάνει περιορισμένο pick-and-roll όταν η άμυνα έχει ήδη μετακινηθεί. Δεν πρέπει ακόμη να αξιολογείται ως βασικός οργανωτής ή ως έτοιμος σκόρερ επιπέδου EuroLeague.
Για να μετατραπεί από νεαρή προοπτική σε πραγματική επιλογή rotation, χρειάζεται πρώτα σταθερό ρόλο σε ανδρικό επίπεδο. Το πιο χρήσιμο περιβάλλον εξέλιξης είναι εκείνο που του δίνει πραγματικές κατοχές, όχι μόνο λεπτά σε ήδη κριμένα παιχνίδια: επαναλήψεις στο σουτ, δημιουργία από τη δεύτερη πλευρά και επαναλαμβανόμενες αμυντικές ευθύνες point-of-attack.
RPG Προβλεπόμενη Βαθμολογία · 2026–27
Δεν υπάρχει δείγμα EuroLeague και τα δεδομένα σε ανδρικό επίπεδο προέρχονται κυρίως από 22 αγώνες με μόλις 8.9 MPG στην Elite League. Οι παρακάτω βαθμοί αποτελούν αναπτυξιακή πρόβλεψη, όχι τελική βαθμολογία RPG ισοδύναμη με επίπεδο EuroLeague.
Βεβαιότητα: ΧΑΜΗΛΗ
Έλεγχος μεθοδολογίας: Το 4.5 δεν είναι «τελικός βαθμός καριέρας». Στην κλίμακα RPG σημαίνει ότι η σημερινή βάση δεδομένων σε ανδρικό επίπεδο μεταφράζεται κάτω από τον μέσο γκαρντ της EuroLeague, κάτι φυσιολογικό για 19χρονο παίκτη με περιορισμένα λεπτά. Η αξιολόγηση πρέπει να επανυπολογιστεί μετά από ουσιαστικό δείγμα σε ανδρικό επίπεδο / EuroLeague.
Τελική Ετυμηγορία
Ο Γιώργος Μπουρνελές είναι επένδυση στην εξέλιξη ενός γκαρντ με έφεση στο σκοράρισμα που γνωρίζει ήδη το περιβάλλον του Ολυμπιακού, όχι έτοιμη λύση για το βασικό rotation.
Η πορεία του στις μικρές ηλικίες δείχνει πραγματική ικανότητα να παίρνει και να δημιουργεί σουτ. Η σεζόν στο Ψυχικό ήταν το πρώτο απαραίτητο βήμα προς το ανδρικό μπάσκετ, αλλά τα 8.9 λεπτά ανά παιχνίδι δεν αρκούν για να πιστοποιήσουν ούτε το σκοράρισμα ούτε τη δημιουργία σε υψηλό επίπεδο.
Το μεγάλο θετικό είναι ότι υπάρχει συγκεκριμένη πορεία εξέλιξης: σταθεροποίηση του τρίποντου, περισσότερη πίεση προς το καλάθι, διατήρηση χαμηλού ποσοστού λαθών και σημαντική πρόοδος στην άμυνα point-of-attack. Αν αυτά εξελιχθούν μαζί, το προφίλ του μπορεί να περάσει από «σκόρερ ακαδημιών» σε πραγματικό γκαρντ δύο θέσεων για το rotation.
Για το 2026–27, η σωστή προσδοκία είναι εξέλιξη, όχι άμεση παραγωγή. Το ζητούμενο είναι να μεγαλώσει το δείγμα σε ανδρικό επίπεδο και να αποδείξει ότι τα καλύτερα χαρακτηριστικά που έδειξε στις μικρές ηλικίες μπορούν να επιβιώσουν απέναντι σε πιο δυνατούς, πιο γρήγορους και πιο τακτικά πειθαρχημένους αντιπάλους.
Πηγές Δεδομένων
- Ολυμπιακός BC — Επίσημο προφίλ παίκτη / ρόστερ
- Ολυμπιακός BC — Ανακοίνωση επαγγελματικού συμβολαίου, 16/08/2025
- ESAKE — Προφίλ παίκτη και δεδομένα Stoiximan GBL
- RealGM — Στατιστικά σεζόν, σουτ και προχωρημένοι δείκτες
- RealGM — Καταγραφές αγώνων, συμπεριλαμβανομένου του αγώνα των 17 πόντων με τη Μεγαρίδα
- Elite League — Ρόστερ Ψυχικού 2025–26
- SPORT24 — Πορεία Ακαδημίας / Rising Stars και πλαίσιο κλήσης στην ανδρική ομάδα
Η αξιολόγηση διαχωρίζει τις αναπτυξιακές διοργανώσεις, την Elite League και τη Stoiximan GBL. Η RPG Προβλεπόμενη Βαθμολογία χρησιμοποιεί τη στάθμιση Combo Guard του RPG Player Rating Methodology v1.0, αλλά δημοσιεύεται με ΧΑΜΗΛΗ βεβαιότητα επειδή ο μεγαλύτερος ρόλος του παίκτη σε ανδρικό επίπεδο παραμένει κάτω από 15 MPG και δεν υπάρχει δείγμα EuroLeague.
