RPG EUROLEAGUE
POWER RANKINGS MODEL
με προσαρμογή για roster continuity, roster strength, coaching pedigree, preseason evidence και current-season R3 performance
ΠΕΡΙΛΗΨΗ
Το παρόν κείμενο περιγράφει το RPG EuroLeague Power Rankings Model v0.4, ένα δυναμικό πλαίσιο εκτίμησης της τρέχουσας αγωνιστικής ισχύος των ομάδων της EuroLeague. Το μοντέλο σχεδιάστηκε ώστε να απαντά σε διαφορετικό ερώτημα από τη βαθμολογία ή την πρόβλεψη πρωταθλητή: «αν οι ομάδες έπρεπε να αγωνιστούν σήμερα, ποια είναι η πραγματική σχετική ισχύς τους με βάση τα διαθέσιμα στοιχεία;». Η αρχιτεκτονική χωρίζεται σε δύο χρονικές φάσεις. Στο Week‑0 και στην πολύ πρώιμη περίοδο, όταν δεν υπάρχει ακόμη επαρκές current-season sample, το Power Score συνδυάζει Team Quality Prior, Roster Strength, Coach Strength και Preseason Evidence με βάρη που εξαρτώνται από το Roster Continuity. Με την έναρξη της σεζόν, το current-season RPG Team Performance Model v1.1‑R3 εισάγεται προοδευτικά και αντικαθιστά τα priors. Το v0.4 εισάγει επίσης title-dominant Coach Strength, όπου οι τίτλοι EuroLeague και η διαχρονικά αποδεδειγμένη επιτυχία υπερισχύουν του βραχυπρόθεσμου recent success. Το paper ορίζει τις μαθηματικές σχέσεις, τα transition weights, τους κανόνες αποφυγής double counting και future leakage, καθώς και το πρωτόκολλο calibration/validation που απαιτείται πριν από την τελική production έκδοση.
Λέξεις-κλειδιά: EuroLeague, Power Rankings, Team Strength, Roster Continuity, Coach Strength, Team Performance, R3, Dynamic Prior, Early-Season Calibration.
ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ
1–3. Ερευνητικό ερώτημα, αρχές σχεδιασμού και χρονικές φάσεις
4–6. Week‑0 inputs, Roster Continuity και Title-Dominant Coach Strength
Παραρτήματα A–C
Βιβλιογραφία / methodological references
1. ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΚΑΙ ΣΚΟΠΟΣ
Το RPG Power Rankings δεν αποτελεί αναδιατύπωση της βαθμολογίας, ούτε σύστημα πρόβλεψης του τελικού πρωταθλητή. Στόχος είναι η εκτίμηση της σχετικής αγωνιστικής ισχύος σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Το κεντρικό ερώτημα είναι: «Αν όλες οι ομάδες έπρεπε να αγωνιστούν σήμερα σε ουδέτερη βάση, ποια είναι η πραγματική αγωνιστική ισχύς καθεμιάς με βάση όσα γνωρίζουμε μέχρι τώρα;».
Η διάκριση αυτή έχει μεθοδολογική σημασία. Η βαθμολογία περιγράφει συσσωρευμένα αποτελέσματα υπό συγκεκριμένο πρόγραμμα, έδρες και συγκυρίες. Ένα power ranking πρέπει να ενσωματώνει το επίπεδο απόδοσης, τη σχετική δυσκολία του προγράμματος, τη σύνθεση του roster, την προπονητική ικανότητα και —όταν υπάρχει επαρκές sample— το πρόσφατο performance, χωρίς να αναπαράγει μηχανικά το win–loss record.
1.1 Στόχοι
- Να παράγει έναν ενιαίο Power Score 0–100 για όλες τις ομάδες.
- Να διαχωρίζει underlying team strength από short-term form.
- Να προσαρμόζεται ομαλά από preseason priors σε current-season evidence.
- Να μειώνει την εξάρτηση από brand, reputation και media narrative.
- Να είναι deterministic: ίδιο data snapshot + ίδια έκδοση φόρμουλας = ίδιο αποτέλεσμα.
- Να διατηρεί public-facing απλότητα, παρά τη μεγαλύτερη εσωτερική analytical πολυπλοκότητα.
2. ΑΡΧΕΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ
| Αρχή | Ερμηνεία |
|---|---|
| Evidence over reputation | Η ιστορική φήμη μιας ομάδας δεν αποτελεί αυτόνομη μεταβλητή. |
| Performance ≠ result | Το αποτέλεσμα είναι σημαντικό, αλλά δεν πρέπει να αντικαθιστά την αξιολόγηση της απόδοσης. |
| Sample awareness | Η βαρύτητα των priors μειώνεται καθώς αυξάνεται το φετινό sample. |
| No future leakage | Κανένα future game, future opponent strength ή end-of-season πληροφορία δεν επιτρέπεται να επηρεάζει προηγούμενο snapshot. |
| Anti-double-counting | Σήματα που περιέχουν την ίδια πληροφορία δεν πρέπει να αποκτούν πολλαπλά ανεξάρτητα weights. |
| Transparency | Κάθε component πρέπει να έχει σαφή λειτουργικό ορισμό και audit trail. |
| Calibration before freezing | Τα coefficients παραμένουν provisional έως ότου περάσουν walk-forward validation και holdout testing. |
3. ΔΟΜΗ ΤΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΚΕΣ ΦΑΣΕΙΣ
Το μοντέλο δεν χρησιμοποιεί μία στατική φόρμουλα σε όλη τη σεζόν. Η πληροφοριακή αξία των inputs αλλάζει δραστικά από το Week‑0 έως την 10η αγωνιστική και αργότερα. Για τον λόγο αυτό ορίζονται τρεις φάσεις.
| Φάση | Games played | Κύριος driver | Λογική |
|---|---|---|---|
| A. Week‑0 | 0 | Prior + Roster + Coach + Preseason | Δεν υπάρχει current-season EuroLeague sample. |
| B. Transitional Early Season | 1–5 | Current R3 αυξάνει προοδευτικά | Το πραγματικό performance αρχίζει να αντικαθιστά τις priors. |
| C. In-Season | 6+ | Current Team Quality + Recent Form + SoS | Το current-season performance γίνεται ο βασικός κορμός· τα preseason inputs εξαφανίζονται. |
4. ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ ΤΟΥ WEEK‑0
4.1 Team Quality Prior (TQ)
Το Team Quality Prior εκφράζει το καλύτερο διαθέσιμο estimate του πραγματικού αγωνιστικού επιπέδου της προηγούμενης σεζόν. Η target production έκδοση προβλέπει season-level aggregation του RPG Team Performance v1.1‑R3. Στο τρέχον Week‑0 v0.4 pilot, όμως, χρησιμοποιείται προσωρινό 2025–26 Team Quality Proxy που βασίζεται σε win rate και point differential. Επομένως το συγκεκριμένο input πρέπει να θεωρείται μεταβατικό και όχι τελικό.
4.2 Roster Strength (RS)
Το Roster Strength αποτιμά το σημερινό αγωνιστικό δυναμικό του roster σε κλίμακα 0–100. Στο pilot περιλαμβάνει primary creation/talent, ποιότητα first unit σε δύο κατευθύνσεις, depth και δομική ισορροπία. Η τρέχουσα βαθμολόγηση είναι structured expert scoring και όχι ακόμη empirically trained coefficient. Η μελλοντική production έκδοση πρέπει να χρησιμοποιήσει player-level performance, archetypes, role fit, projected minutes και replacement value.
4.3 Preseason Evidence (PS)
Το Preseason Evidence αποτιμά την τρέχουσα αγωνιστική εικόνα πριν από την έναρξη της EuroLeague. Περιλαμβάνει αποτελέσματα και, όπου είναι διαθέσιμο, ποιότητα αντιπάλου, margin, απουσίες και context. Το βάρος παραμένει περιορισμένο στο 15%, επειδή τα preseason schedules είναι άνισα, τα rotations πειραματικά και η ένταση μη συγκρίσιμη.
4.4 Availability Adjustment (A)
Το Availability δεν ενσωματώνεται ως μόνιμο structural weight στο v0.4, διότι δεν υπάρχει ακόμη επαρκές historical weekly injury dataset για calibration. Παραμένει ξεχωριστό additive adjustment, ενεργό μόνο για επιβεβαιωμένες σημαντικές απουσίες. Questionable/doubtful status επηρεάζει πρωτίστως το confidence και όχι αυτομάτως το score.
5. ROSTER CONTINUITY INDEX
Η αξιοπιστία του προηγούμενου Team Quality Prior εξαρτάται από το κατά πόσο η σημερινή ομάδα είναι πραγματικά συνέχεια της περσινής. Για τον λόγο αυτό το v0.4 αφαιρεί πλήρως τον coach από το Continuity Index και μετρά μόνο τη συνέχεια του roster.
όπου RM είναι το ποσοστό των συνολικών EuroLeague minutes της προηγούμενης σεζόν που επιστρέφουν στο σημερινό roster και R8 το ποσοστό των οκτώ παικτών με τα περισσότερα λεπτά που παραμένουν στην ομάδα.
| Κατηγορία | RCI | Ερμηνεία |
|---|---|---|
| HIGH | ≥ 70 | Η περσινή ομάδα παραμένει σε μεγάλο βαθμό αναγνωρίσιμη. |
| MEDIUM | 45–69.9 | Μερική συνέχεια με ουσιαστικές αλλαγές. |
| LOW | < 45 | Μεγάλη αναδόμηση· το περσινό Team Quality έχει περιορισμένη ισχύ ως prior. |
Για νέο entrant χωρίς προηγούμενη EuroLeague season, ο RCI αντιμετωπίζεται λειτουργικά ως LOW και το Team Quality Prior πρέπει να προκύπτει από competition-neutral ή cross-competition baseline, όχι από φήμη.
6. TITLE-DOMINANT COACH STRENGTH
Η προπονητική διάσταση διαχωρίζεται ρητά από το roster continuity. Η αλλαγή coach δεν έχει ενιαία σημασία: η πρόσληψη ενός ιστορικά elite EuroLeague coach και η ανάληψη από rookie head coach δεν μπορούν να αντιμετωπίζονται ως ισοδύναμες περιπτώσεις. Το v0.4 εισάγει title-dominant Coach Strength.
6.1 Title Score
| EuroLeague Titles | Title Score |
|---|---|
| 0 | 45 |
| 1 | 82 |
| 2 | 92 |
| 3 | 96 |
| 4–5 | 98 |
| 6+ | 100 |
Η χαρτογράφηση χρησιμοποιεί diminishing returns. Η πρώτη κατάκτηση δημιουργεί μεγάλο άλμα σε αποδεδειγμένη championship-level ικανότητα, ενώ οι πρόσθετοι τίτλοι συνεχίζουν να αυξάνουν το score με μικρότερη οριακή απόδοση. Το 0 titles δεν ισοδυναμεί με 0 coaching quality: ένας άτιτλος αλλά αποδεδειγμένα ισχυρός EuroLeague coach διατηρεί σημαντική βαθμολογία μέσω Experience και Sustained Success.
6.2 Base Coach Pedigree
όπου TS είναι Title Score, EX EuroLeague head-coach Experience Score και SS Sustained EuroLeague Success Score (Final Four / playoffs / repeated elite performance).
6.3 Recent modifier
Το recent signal έχει συνειδητά περιορισμένη ισχύ. Μπορεί να fine-tune την τρέχουσα εκτίμηση, αλλά δεν μπορεί να ακυρώσει διαχρονικά αποδεδειγμένο championship pedigree. Η αρχή του v0.4 είναι: Titles > sustained EuroLeague success > experience > recent form.
7. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ WEEK‑0 POWER SCORE
Όλα τα structural components χρησιμοποιούν κοινή κλίμακα 0–100. Τα βάρη διαφοροποιούνται ανά continuity class ώστε η αξιοπιστία του περσινού prior να μειώνεται όσο αυξάνεται η roster discontinuity.
| Continuity | wTQ | wRS | wCS | wPS |
|---|---|---|---|---|
| HIGH | 0.50 | 0.25 | 0.10 | 0.15 |
| MEDIUM | 0.35 | 0.35 | 0.15 | 0.15 |
| LOW | 0.25 | 0.40 | 0.20 | 0.15 |
7.1 Παράδειγμα — Ολυμπιακός (HIGH continuity)
Το παράδειγμα δείχνει ότι η μεγάλη continuity διατηρεί υψηλό βάρος στο περσινό Team Quality, ενώ ο elite coach λειτουργεί ως πρόσθετο structural advantage και δεν συγχέεται με την περσινή απόδοση.
8. ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΕΝΤΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ
Η Week‑0 φόρμουλα δεν παραμένει στατική στις πρώτες πέντε αγωνιστικές. Με κάθε παιχνίδι αυξάνεται το βάρος του observed current-season R3 και μειώνονται οι priors. Το preseason μηδενίζεται στο πέμπτο παιχνίδι.
| Games g | Current R3 weight c(g) | Preseason weight p(g) |
|---|---|---|
| 0 | 0% | 15% |
| 1 | 15% | 12% |
| 2 | 25% | 10% |
| 3 | 35% | 7% |
| 4 | 45% | 5% |
| 5 | 55% | 0% |
Για να μην αλλάζει αυθαίρετα η εσωτερική σχέση Prior–Roster–Coach, το υπόλοιπο βάρος κατανέμεται στους τρεις structural όρους με την ίδια αναλογία που έχουν στο Week‑0 μετά την αφαίρεση του preseason.
όπου αⱼ,k είναι τα normalized structural ratios ανά continuity class:
| Continuity | αPrior | αRoster | αCoach |
|---|---|---|---|
| HIGH | 10/17 = 58.82% | 5/17 = 29.41% | 2/17 = 11.76% |
| MEDIUM | 7/17 = 41.18% | 7/17 = 41.18% | 3/17 = 17.65% |
| LOW | 5/17 = 29.41% | 8/17 = 47.06% | 4/17 = 23.53% |
8.1 Exact transition weights — HIGH continuity
| g | R3 | Prior | Roster | Coach | Preseason |
|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 0.0% | 50.0% | 25.0% | 10.0% | 15.0% |
| 1 | 15.0% | 42.9% | 21.5% | 8.6% | 12.0% |
| 2 | 25.0% | 38.2% | 19.1% | 7.6% | 10.0% |
| 3 | 35.0% | 34.1% | 17.1% | 6.8% | 7.0% |
| 4 | 45.0% | 29.4% | 14.7% | 5.9% | 5.0% |
| 5 | 55.0% | 26.5% | 13.2% | 5.3% | 0.0% |
8.2 Exact transition weights — MEDIUM continuity
| g | R3 | Prior | Roster | Coach | Preseason |
|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 0.0% | 35.0% | 35.0% | 15.0% | 15.0% |
| 1 | 15.0% | 30.1% | 30.1% | 12.9% | 12.0% |
| 2 | 25.0% | 26.8% | 26.8% | 11.5% | 10.0% |
| 3 | 35.0% | 23.9% | 23.9% | 10.2% | 7.0% |
| 4 | 45.0% | 20.6% | 20.6% | 8.8% | 5.0% |
| 5 | 55.0% | 18.5% | 18.5% | 7.9% | 0.0% |
8.3 Exact transition weights — LOW continuity
| g | R3 | Prior | Roster | Coach | Preseason |
|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 0.0% | 25.0% | 40.0% | 20.0% | 15.0% |
| 1 | 15.0% | 21.5% | 34.4% | 17.2% | 12.0% |
| 2 | 25.0% | 19.1% | 30.6% | 15.3% | 10.0% |
| 3 | 35.0% | 17.1% | 27.3% | 13.6% | 7.0% |
| 4 | 45.0% | 14.7% | 23.5% | 11.8% | 5.0% |
| 5 | 55.0% | 13.2% | 21.2% | 10.6% | 0.0% |
9. RPG TEAM PERFORMANCE v1.1‑R3 ΩΣ IN‑SEASON BACKBONE
Το Power Rankings model δεν επανασχεδιάζει από την αρχή την έννοια της team performance. Χρησιμοποιεί ως performance backbone το ήδη production-locked RPG Team Performance Model v1.1‑R3. Το R3 συνδυάζει δύο efficiency dimensions και έξι process dimensions.
| Dimension | Direction | Frozen weight |
|---|---|---|
| ORtg | Higher is better | 33.33% |
| DRtg | Lower is better | 33.33% |
| eFG% | Higher is better | 5.56% |
| OFP | Higher is better | 5.56% |
| DFM | Higher is better | 5.56% |
| TOV% | Lower is better | 5.56% |
| Creation | Higher is better | 5.56% |
| Hustle | Higher is better | 5.56% |
Η frozen δομή είναι 2/3 Efficiency και 1/3 Process. Η formal validation χρησιμοποιεί επίσης unclamped latent score. Στο external validation universe E2022–E2024 το R3 είχε pooled Pearson περίπου 0.977, Spearman περίπου 0.975, ROC AUC περίπου 0.991 και winner accuracy περίπου 0.961. Αυτά τα metrics αφορούν το Team Performance Model και όχι το Power Rankings model.
9.1 Historical development universe για Power Rankings
| Season | Expected RS games | RS quarantines | Released RS games | Team×Game rows |
|---|---|---|---|---|
| E2023 | 306 | 10 | 296 | 592 |
| E2024 | 306 | 6 | 300 | 600 |
| TOTAL | 612 | 16 | 596 | 1,192 |
Τα quarantines αφορούν deterministic parser/data failures και όχι performance outliers. Το dataset αυτό αποτελεί το προτεινόμενο development universe για την calibration του in-season Power Rankings, με E2025 να παραμένει untouched holdout.
10. RECENT FORM, RESULTS QUALITY ΚΑΙ STRENGTH OF SCHEDULE
10.1 Recent Form ως residual και όχι δεύτερο Team Quality
Μετά την πρώιμη φάση, το Recent Form δεν πρέπει να ορίζεται απλώς ως δεύτερος absolute average του ίδιου R3 signal, επειδή τα τελευταία παιχνίδια θα μετρώνται ήδη στο Team Quality. Η προτιμώμενη challenger αρχιτεκτονική ορίζει Form ως απόκλιση fast από slow estimator.
Candidate fast estimators: Last‑3, weighted Last‑5, EWMA half-life 3. Candidate slow estimators: season mean, EWMA half-life 10 ή 12. Το λ πρέπει να επιλεγεί empirically και όχι editorially.
10.2 Results Quality
Το Results Quality παραμένει provisional. Επειδή το R3 ενσωματώνει ισχυρά ORtg/DRtg και επομένως μεγάλο μέρος του game outcome signal, ένα πρόσθετο component βασισμένο σε W/L και margin μπορεί να διπλομετρήσει την ίδια πληροφορία. Η inclusion του Results Quality απαιτεί formal ON/OFF ablation και θα διατηρηθεί μόνο αν βελτιώνει out-of-sample future-performance signal μετά τον έλεγχο TQ/RF/SoS.
10.3 Strength of Schedule (SoS)
Το SoS είναι απαραίτητο ως opponent-context layer, αλλά δεν έχει προεξοφλημένο standalone public weight. Ο opponent strength πρέπει να είναι pre-game / prior-snapshot, ποτέ end-of-season ή current-future strength. Σε double weeks δεν επιτρέπεται intra-week recursion: και τα δύο παιχνίδια χρησιμοποιούν το ίδιο prior snapshot.
11. CALIBRATION ΚΑΙ VALIDATION PROTOCOL
Η τελική production έκδοση δεν θα επιλεγεί επειδή «βγάζει λογική κατάταξη», αλλά επειδή επιδεικνύει σταθερή out-of-sample σχέση με future team performance. Το v0.3/v0.4 έχει προ-καταγράψει πολλαπλές candidate architectures ώστε να μειωθεί ο κίνδυνος post-hoc tuning.
11.1 Primary targets
- Primary: μέσο future R3 performance στα επόμενα 3 παιχνίδια.
- Secondary: future R3 στα επόμενα 5 παιχνίδια.
- Secondary: future opponent-adjusted point margin / efficiency profile.
- W/L ως secondary outcome, όχι ως μοναδικός optimization target.
11.2 Mandatory ablations
| Gate | Test | Decision rule |
|---|---|---|
| Recent Form | TQ-only vs TQ+Form | Κρατείται μόνο αν προσθέτει signal χωρίς υπερβολική αστάθεια. |
| Residual vs Absolute Form | Architecture A vs B/C | Προτίμηση σε χαμηλότερη redundancy με ίση/καλύτερη performance. |
| Results Quality | RQ OFF vs ON | RQ weight = 0 αν δεν προσθέτει incremental value. |
| SoS | Raw vs opponent-adjusted | Standalone weight μόνο αν αποδειχθεί απαραίτητο. |
| Coach coefficient | Week‑0/early-season historical test | Μείωση ή αλλαγή αν δεν εξηγεί incremental early-season performance. |
11.3 Development / holdout discipline
Development: E2023 + E2024 regular season. Holdout: E2025, πλήρως προστατευμένο από tuning. Μετά την επιλογή της τελικής φόρμουλας στο development sample, η φόρμουλα πρέπει να παγώσει πριν από οποιαδήποτε αξιολόγηση στο holdout. Σημαντική υποβάθμιση στο holdout οδηγεί σε επανέναρξη development cycle, όχι σε tuning πάνω στο holdout.
11.4 Evaluation dimensions
- Predictive signal προς future R3.
- Rank/score stability από εβδομάδα σε εβδομάδα.
- Responsiveness σε πραγματικές αλλαγές επιπέδου.
- Low redundancy / multicollinearity μεταξύ components.
- Robustness ανά early, mid και late season.
- Sensitivity σε γειτονικές απλές τιμές weights αντί για single-point optimum.
12. ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ, CONFIDENCE ΚΑΙ AVAILABILITY
Το Power Score και το confidence πρέπει να παραμένουν διακριτές έννοιες. Δύο ομάδες μπορεί να έχουν ίδιο Power Score, αλλά διαφορετική βεβαιότητα λόγω sample size, roster turnover, injury ambiguity ή περιορισμένων δεδομένων. Το confidence δεν πρέπει να αλλάζει μηχανικά το ranking· ενημερώνει τον αναγνώστη για το πόσο σταθερή είναι η εκτίμηση.
| Παράγοντας | Επίδραση στο Score | Επίδραση στο Confidence |
|---|---|---|
| Confirmed OUT σημαντικού παίκτη | Ναι, μέσω Availability Adjustment | Ναι |
| Questionable / doubtful | Όχι αυτομάτως | Ναι, μειώνει confidence |
| Νέος coach / μικρό EL sample | Μέσω Coach Strength | Ναι |
| Μεγάλο roster turnover | Μέσω Continuity weights | Ναι |
| Μικρό current-season sample | Μέσω transition weights | Ναι |
13. GOVERNANCE, REPRODUCIBILITY ΚΑΙ VERSION CONTROL
Το μοντέλο ακολουθεί frozen-version governance. Κάθε δημοσιευμένο ranking πρέπει να μπορεί να αναπαραχθεί από συγκεκριμένο data snapshot, model version και availability timestamp. Manual overrides δεν επιτρέπονται. Αν ένας analyst διαφωνεί με το αποτέλεσμα, η διαφωνία καταγράφεται ως model review item και όχι ως χειροκίνητη αλλαγή rank.
| Version | Κύρια αλλαγή | Status |
|---|---|---|
| v0.1 | Fixed 60/25/15 Week‑0 prior/roster/preseason | Superseded |
| v0.2 | Continuity-dependent weights | Superseded |
| v0.3 | Separate Coach Strength from Continuity | Superseded |
| v0.4 | Title-dominant Coach Strength + recent modifier only | Current Week‑0 pilot |
| v1.0 target | Fully calibrated early-season + in-season model with frozen R3 normalization | Future production |
- No manual rank overrides.
- No future information in historical snapshots.
- All component definitions versioned.
- Every model change accompanied by change log and re-validation.
- Public-facing labels may simplify the model, αλλά η internal calculation παραμένει auditable.
14. ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΑ ΒΗΜΑΤΑ
Το v0.4 είναι ένα συνεκτικό, deterministic early-season framework, αλλά τέσσερα στοιχεία δεν έχουν ακόμη επαρκή empirical calibration ώστε να χαρακτηριστούν final production coefficients.
| Issue | Current state | Required next step |
|---|---|---|
| Team Quality Prior | 2025–26 proxy (W/L + point differential) | Αντικατάσταση από season-level R3 Team Quality. |
| Roster Strength | Structured expert score | Player-level model με performance, archetypes, projected minutes και role fit. |
| Coach Strength weights | Title-dominant structured rubric | Historical test του incremental early-season value και coefficient calibration. |
| R3 → 0–100 normalization | Not frozen | Calibrate common scale before full transitional production use. |
| Availability | No historical weekly coefficient | Prospective collection και later calibration. |
| Full Team×Week calibration | Development universe defined | Run full walk-forward E2023+E2024 panel, then E2025 holdout. |
Η σημαντικότερη methodological προτεραιότητα είναι η ολοκλήρωση του full Team×Week panel και η μετατροπή του R3 σε κοινή 0–100 strength scale. Μόνο μετά από αυτό μπορεί να κλειδώσει η τελική μετάβαση από Week‑0 priors προς in-season Team Quality / Recent Form.
15. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Το RPG EuroLeague Power Rankings Model v0.4 μετατρέπει ένα συνήθως editorial προϊόν σε διαφανές, δυναμικό analytical framework. Η βασική καινοτομία δεν είναι ένας αυθαίρετος αριθμός βαρών, αλλά η χρονική προσαρμογή της πληροφορίας: πριν από τη σεζόν κυριαρχούν η περσινή ποιότητα, το σημερινό roster, το coaching pedigree και το preseason· με κάθε νέο παιχνίδι, το πραγματικό current-season R3 αποκτά μεγαλύτερη βαρύτητα και τελικά κυριαρχεί.
Η διακριτή μέτρηση roster continuity επιτρέπει στο prior να είναι ισχυρό όταν η ομάδα παραμένει ουσιαστικά ίδια και ασθενέστερο όταν έχει αλλάξει ριζικά. Η title-dominant αποτίμηση του coach αναγνωρίζει ότι η αποδεδειγμένη EuroLeague championship capability αποτελεί structural advantage, χωρίς να επιτρέπει στο short-term recent success να υπερισχύει της διαχρονικής επίδοσης. Παράλληλα, η future production έκδοση παραμένει ανοιχτή σε empirical falsification: components όπως Results Quality ή ακόμα και Recent Form θα διατηρηθούν μόνο αν αποδειχθεί ότι προσθέτουν ανεξάρτητη πληροφορία.
Συνεπώς, το v0.4 πρέπει να θεωρείται ισχυρό methodological pilot και όχι τελικό calibrated endpoint. Η μετάβαση σε v1.0 απαιτεί full historical calibration, frozen R3 normalization, E2025 holdout validation και prospective availability evidence.
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ A — ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΙ
| Symbol | Meaning |
|---|---|
| TQ | Team Quality Prior (0–100) |
| RS | Roster Strength (0–100) |
| CS | Coach Strength (0–100) |
| PS | Preseason Evidence (0–100) |
| A | Availability Adjustment |
| RCI | Roster Continuity Index |
| RM | Returning Minutes Share |
| R8 | Retained Top‑8 Share |
| TS | EuroLeague Title Score |
| EX | EuroLeague Head-Coach Experience Score |
| SS | Sustained EuroLeague Success Score |
| RMᶜ | Recent Coach Modifier |
| R3* | Normalized current-season R3 strength on common 0–100 scale |
| c(g) | Current-season R3 weight after g games |
| p(g) | Preseason weight after g games |
| λ | Recent Form residual coefficient |
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ B — WEEK‑0 v0.4 PILOT SNAPSHOT
Το παρακάτω snapshot είναι illustration της v0.4 φόρμουλας πριν από Availability Adjustment. Δεν αποτελεί μόνιμη ή μελλοντική πρόβλεψη και αλλάζει όταν ενημερωθούν inputs ή version.
| Rank | Team | Power Score | Roster Strength | Coach Strength |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Olympiacos | 90.1 | 95.9 | 96.7 |
| 2 | Panathinaikos | 87.8 | 97.6 | 99.3 |
| 3 | Fenerbahce | 87.8 | 94.3 | 89.4 |
| 4 | Real Madrid | 85.7 | 94.1 | 62.9 |
| 5 | Hapoel Tel Aviv | 85.3 | 90.9 | 95.2 |
| 6 | Zalgiris | 80.5 | 88.8 | 53.8 |
| 7 | Dubai | 79.2 | 91.2 | 87.8 |
| 8 | Anadolu Efes | 77.3 | 88.1 | 93.2 |
| 9 | Valencia | 76.3 | 88.8 | 34.8 |
| 10 | Maccabi Tel Aviv | 73.4 | 83.2 | 60.6 |
| 11 | Crvena Zvezda | 73.0 | 86.3 | 40.8 |
| 12 | Partizan | 71.0 | 83.4 | 55.8 |
| 13 | Barcelona | 70.1 | 83.1 | 33.7 |
| 14 | Olimpia Milano | 69.5 | 84.1 | 42.8 |
| 15 | Paris | 68.8 | 81.3 | 30.5 |
| 16 | Bayern Munich | 66.8 | 81.0 | 30.5 |
| 17 | Virtus Bologna | 66.1 | 73.1 | 48.5 |
| 18 | Baskonia | 64.6 | 76.7 | 44.8 |
| 19 | Besiktas | 64.1 | 79.5 | 43.8 |
| 20 | ASVEL | 58.7 | 74.6 | 30.5 |
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ C — PRE-REGISTERED DECISION GATES
| Gate | Question | Status |
|---|---|---|
| DG‑01 | Does Recent Form add signal beyond Team Quality? | OPEN |
| DG‑02 | Is residual form better than absolute form? | OPEN |
| DG‑03 | Does Results Quality add incremental information? | HIGH PRIORITY |
| DG‑04 | Does explicit SoS adjustment help? | OPEN |
| DG‑05 | What fast window is best? | OPEN |
| DG‑06 | What slow estimator is best? | OPEN |
| DG‑07 | Does the model generalize to E2025? | HOLDOUT LOCKED |
| DG‑08 | Availability coefficient? | DEFERRED |
| DG‑09 | What is the minimum public complexity that preserves signal? | OPEN |
| DG‑10 | Does Coach Strength add early-season incremental value after Roster/Prior? | OPEN |
ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ / METHODOLOGICAL REFERENCES
[R1] Red Point Guard. RPG Team Performance Model v1.1‑R3 — Production Specification & External Validation (internal locked methodology).
[R2] Red Point Guard. RPG EuroLeague Power Rankings Model v0.3 — Performance Backbone (internal workbook).
[R3] Red Point Guard. RPG Power Rankings R3 Backbone & Weekly Panel v0.3 (internal calibration workbook).
[R4] Red Point Guard. RPG EuroLeague Power Rankings Week‑0 Pilot v0.4 — Title-Dominant Coach (internal workbook, September 2026).
[R5] Red Point Guard. Players — EuroLeague 2025–26 database (internal player-minutes dataset).
[R6] EuroLeague Media Centre. Historical coaching records / winningest coaches. URL: https://mediacentre.euroleague.net/en/app/2/communication/communication/preview/24214
[R7] Olympiacos BC. Georgios Bartzokas official club record and contract announcement. URL: https://www.olympiacosbc.gr/en/news/announcements/19624-bartzokas-remains-at-the-helm-until-2029.html
[R8] Valencia Basket. Xavi Albert head-coach appointment / prior interim stint materials. URL: https://www.valenciabasket.com/xavi-albert-asume-el-reto-de-ser-el-entrenador-jefe-de-valencia-basket
Selected official URLs:
- EuroLeague Media Centre — Obradović historical record
https://mediacentre.euroleague.net/en/app/2/communication/communication/preview/563 - EuroLeague Media Centre — winningest coaches / coaching record reference
https://mediacentre.euroleague.net/en/app/2/communication/communication/preview/24214 - Olympiacos BC — Bartzokas record / extension
https://www.olympiacosbc.gr/en/news/announcements/19624-bartzokas-remains-at-the-helm-until-2029.html - Valencia Basket — Xavi Albert appointment
https://www.valenciabasket.com/xavi-albert-asume-el-reto-de-ser-el-entrenador-jefe-de-valencia-basket
