Mbaye Ndiaye

Red Point Guard · Αξιολόγηση Παίκτη

Mbaye Ndiaye

Αξιολόγηση βασισμένη στη EuroLeague 2025–26 με την ASVEL και προσαρμογή του αγωνιστικού προφίλ στον νέο του ρόλο στον Ολυμπιακό.

Ολυμπιακός Πειραιώς | Forward · 2.04 m | Defensive Forward | Energy Finisher | Weak-Side Rim Protector

Προφίλ Παίκτη

RPG Προφίλ Παίκτη

Mbaye Ndiaye

Defensive Forward · Energy Finisher · Weak-Side Rim Protector

Ο Ndiaye έρχεται στον Ολυμπιακό ως forward με εξαιρετική αμυντική δραστηριότητα, μεγάλο μήκος και σημαντική ικανότητα προστασίας του καλαθιού από την αδύνατη πλευρά. Επιθετικά η αξία του βρίσκεται κυρίως στα Cuts, στο Transition, στα rolls και στο επιθετικό ριμπάουντ, ενώ το περιφερειακό σουτ παραμένει ο βασικός περιορισμός του.

Ομάδα Ολυμπιακός Πειραιώς
Θέση Forward
Ύψος 2.04 m
Αρχέτυπο Defensive Forward / Energy Finisher / Weak-Side Rim Protector
Περίοδος EuroLeague 2025–26 · ASVEL

Συνολική Αξιολόγηση

Ο Mbaye Ndiaye έρχεται στον Ολυμπιακό μετά την καλύτερη σεζόν EuroLeague της καριέρας του, με ένα προφίλ που είναι πολύ πιο σημαντικό αμυντικά και ως Energy Finisher παρά ως περιφερειακός σκόρερ.

Με την ASVEL το 2025–26 αγωνίστηκε σε 32 παιχνίδια και 10 συμμετοχές στην αρχική πεντάδα, με 23:39 ανά αγώνα. Είχε 7.7 πόντους, 4.8 ριμπάουντ, 1.2 ασίστ, 1.2 κλεψίματα, 1.4 κοψίματα και 10.2 PIR. Το 69.7% στα δίποντα ήταν elite, ενώ το 18.1% στα τρίποντα και το 55.2% στις βολές δείχνουν ξεκάθαρα ότι το σουτ παραμένει βασικός περιορισμός.

Το επιθετικό προφίλ ανά τύπο κατοχής επιβεβαιώνει αυτή την αντίφαση. Το Catch-and-Shoot ήταν η μεγαλύτερη κατηγορία με 28.6% των κατοχών αλλά μόλις 0.64 PPP. Αντίθετα, τα Cuts απέδωσαν 1.23 PPP, το Transition 1.40 και το PnR Roller 1.33. Άρα ο Ndiaye είναι πολύ πιο αποδοτικός όταν κινείται προς το καλάθι παρά όταν καλείται να λειτουργήσει ως spacer.

Αμυντικά, το προφίλ είναι πολύ πιο εντυπωσιακό: 0.52 PPP που επέτρεψε στο Isolation, 0.83 απέναντι σε PnR Handlers, 0.80 στα Cuts, 0.87 στο Transition και 0.43 στα Post-Ups. Σε συνδυασμό με 1.4 κοψίματα και 1.2 κλεψίματα ανά αγώνα, πρόκειται για έναν forward με πραγματική ικανότητα να διαταράσσει τις αντίπαλες κατοχές.

Συμπέρασμα: Ο Ndiaye είναι forward με αμυντική προτεραιότητα, κορυφαία δραστηριότητα, πολύ καλό τελείωμα και σημαντική αξία στην προστασία του καλαθιού από την αδύνατη πλευρά. Η προσαρμογή του στον Ολυμπιακό θα εξαρτηθεί κυρίως από το αν η ομάδα μπορεί να αξιοποιήσει την άμυνα και την κίνησή του χωρίς το περιορισμένο σουτ να συμπιέζει υπερβολικά το spacing στο μισό γήπεδο.

Στατιστική Εικόνα EuroLeague 2025–26 — ASVEL

32Αγώνες
23:39Λεπτά
7.7Πόντοι
1.2Ασίστ
4.8Ριμπάουντ
10.2PIR
Κατηγορία 2025–26 Αξιολόγηση
Αγώνες / Αρχική πεντάδα 32 / 10 Ουσιαστικός ρόλος στο rotation σε όλη τη σεζόν.
Πόντοι 7.7 Συμπληρωματικό σκοράρισμα, χωρίς δημιουργία υψηλού Usage.
Ριμπάουντ 4.8 Ισχυρή παρουσία στο ριμπάουντ για forward.
Ασίστ 1.2 Κυκλοφορία μπάλας χαμηλού όγκου, όχι ρόλος δημιουργού.
Κλεψίματα 1.2 Κορυφαία δραστηριότητα και σαφής ικανότητα να διαταράσσει κατοχές.
Κοψίματα 1.4 Εξαιρετική προστασία του καλαθιού από την αδύνατη πλευρά για forward.
2PT 69.7% · 85/122 Κορυφαία αποτελεσματικότητα στο τελείωμα.
3PT 18.1% · 13/72 Η σημαντικότερη επιθετική αδυναμία.
FT 55.2% · 37/67 Αρνητική ένδειξη για την αίσθηση στο σουτ.

Προχωρημένοι Δείκτες Ρόλου

Δείκτης Αποτέλεσμα Ερμηνεία
Επιλεγμένοι Αγώνες 3Steps 32 Το δείγμα ανά τύπο κατοχής αντιστοιχεί στο πλήρες δείγμα EuroLeague 2025–26.
Catch-and-Shoot · Ποσοστό Κατοχών 28.6% Μεγάλος ρόλος σε Spot-Up παρά τη χαμηλή αποτελεσματικότητα.
Catch-and-Shoot PPP 0.64 Σημαντικός περιορισμός στο spacing.
Cuts PPP 1.23 Κορυφαίο τελείωμα χωρίς την μπάλα.
Transition PPP 1.40 Πολύ ισχυρή παραγωγή στο ανοιχτό γήπεδο.
PnR Roller PPP 1.33 Υψηλού επιπέδου τελείωμα ως roller σε μικρότερο όγκο.
Isolation · PPP που επιτρέπει 0.52 Εξαιρετική ατομική άμυνα.
PnR Handler · PPP που επιτρέπει 0.83 Πολύ καλός περιορισμός στην περιφέρεια.

Επιθετική Αξιολόγηση

1. Catch-and-Shoot — Μεγάλος Όγκος, Χαμηλή Αποτελεσματικότητα

Το Catch-and-Shoot αποτέλεσε 28.6% του επιθετικού προφίλ ανά τύπο κατοχής, αλλά απέδωσε μόλις 0.64 PPP. Σε συνδυασμό με το 18.1% από το τρίποντο, αυτό είναι ο πιο ξεκάθαρος τακτικός περιορισμός. Οι αντίπαλοι μπορούν να επιλέξουν περισσότερες βοήθειες από τον Ndiaye και να μικρύνουν τον διαθέσιμο χώρο για τους δημιουργούς.

2. Cuts — Κορυφαίο Όπλο χωρίς την Μπάλα

Τα Cuts ήταν 19.2% του προφίλ και απέδωσαν 1.23 PPP. Εδώ βρίσκεται ένα από τα βασικά επιθετικά του πλεονεκτήματα: timing, μήκος και αθλητικότητα του επιτρέπουν να τιμωρεί αμυντικούς που στρέφουν την προσοχή τους προς την μπάλα.

3. Transition — Ιδανικό Περιβάλλον

Το Transition είχε 7.4% των κατοχών και 1.40 PPP. Όταν η επίθεση ανοίγει το γήπεδο, το μήκος και η ταχύτητα του Ndiaye μετατρέπονται σε πραγματικό πλεονέκτημα στο τελείωμα.

4. Pick-and-Roll Roller — Πολύ Αποδοτική Δευτερεύουσα Δράση

Ως Roller απέδωσε 1.33 PPP σε 5.9% των κατοχών. Δεν είναι βασικός ρόλος τύπου center, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως screener σε small-ball σχήματα ή ως slip threat απέναντι σε συγκεκριμένα μαρκαρίσματα.

5. Catch-and-Drive / Pick-and-Pop — Περιορισμοί

Το Catch-and-Drive απέδωσε μόλις 0.38 PPP και το Pick-and-Pop 0.45. Δεν διαθέτει ακόμη αρκετό χειρισμό ή σουτ ώστε να μετατρέπει με συνέπεια τα closeouts σε κατοχές υψηλής αξίας.

Επιθετικός Τύπος Κατοχής Ποσοστό Κατοχών PPP Αξιολόγηση
Catch-and-Shoot 28.6% 0.64 Μεγάλος όγκος, χαμηλή αποτελεσματικότητα στο spacing.
Cuts 19.2% 1.23 Κορυφαία παραγωγή χωρίς την μπάλα.
Putbacks 15.3% 0.97 Σταθερή δραστηριότητα / αξία από δεύτερες ευκαιρίες.
Catch-and-Drive 10.3% 0.38 Χαμηλή αποτελεσματικότητα σε επίθεση μετά από closeout.
Transition 7.4% 1.40 Εξαιρετική αποτελεσματικότητα στο ανοιχτό γήπεδο.
Pick-and-Roll Roller 5.9% 1.33 Υψηλού επιπέδου τελείωμα ως roller.
Pick-and-Pops 5.4% 0.45 Δεν αποτελεί αξιόπιστη δράση για άνοιγμα του γηπέδου.
Post-Ups 2.5% 0.00 Δεν αποτελεί μέρος του πραγματικού ρόλου στο σκοράρισμα.

Αμυντική Αξιολόγηση

1. Αμυντική Ευελιξία — Το Βασικό Αγωνιστικό Πλεονέκτημα

Ο Ndiaye μπορεί να επηρεάσει πολλές διαφορετικές κατηγορίες κατοχών. Τα 0.52 PPP που επέτρεψε στο Isolation, 0.83 απέναντι σε PnR Handlers και 0.95 στα Catch-and-Drives δείχνουν forward που μπορεί να αμυνθεί σε ανοιχτό χώρο και να αναλάβει αποστολές έξω από τη ρακέτα.

2. Προστασία Καλαθιού από την Αδύνατη Πλευρά — Κορυφαία για Forward

Τα 1.4 κοψίματα ανά παιχνίδι είναι εξαιρετικό νούμερο για forward 2.04 m. Δεν πρόκειται απλώς για όγκο κοψιμάτων· το μήκος και η ταχύτητα επαναφοράς του επιτρέπουν να λειτουργεί ως δεύτερος rim protector χωρίς να χρειάζεται να παίζει τυπικά ως center.

3. Cuts / Transition — Πολύ Θετική Εικόνα

Απέναντι σε Cuts επέτρεψε 0.80 PPP και στο Transition 0.87. Η ταχύτητα επιστροφής, το μήκος και η δυνατότητα να καλύψει μεγάλο χώρο δίνουν σημαντική αξία σε σχήματα που θέλουν να αυξήσουν την πίεση.

4. Άμυνα στο Catch-and-Shoot — Μέτρια

Τα 1.16 PPP που επέτρεψε στο Catch-and-Shoot είναι το βασικό αρνητικό αποτέλεσμα στη μεγαλύτερη αμυντική κατηγορία. Η πειθαρχία στα closeouts χρειάζεται μεγαλύτερη συνέπεια, ειδικά όταν ξεκινά από θέσεις βοήθειας κοντά στη ρακέτα.

Αμυντικός Τύπος Κατοχής Ποσοστό Κατοχών PPP που επιτρέπει Αξιολόγηση
Catch-and-Shoot 19.9% 1.16 Μέτριο αποτέλεσμα στα closeouts.
Pick-and-Roll Handler 13.1% 0.83 Πολύ καλός περιορισμός στην περιφέρεια.
Catch-and-Drive 11.8% 0.95 Σταθερός περιορισμός.
Cuts 10.9% 0.80 Ισχυρή παρακολούθηση χωρίς την μπάλα.
Transition 9.7% 0.87 Πολύ καλή άμυνα στο ανοιχτό γήπεδο.
Putbacks 7.8% 0.80 Καλή άμυνα σε δεύτερες ευκαιρίες.
Isolation 6.5% 0.52 Κορυφαίο καταγεγραμμένο ατομικό αποτέλεσμα.
Pick-and-Roll Roller 6.2% 1.00 Ουδέτερο αποτέλεσμα στην εσωτερική κάλυψη.
Screen-Offs 5.3% 1.18 Πιο αδύναμο αποτέλεσμα στην άμυνα απέναντι σε κίνηση.
Post-Ups 4.4% 0.43 Εξαιρετική αντίσταση στις επαφές.
Hand-Offs 2.8% 0.44 Εξαιρετικό αποτέλεσμα σε μικρό δείγμα.

Αγωνιστική Επίδραση

Η μεταγραφή του Ndiaye στον Ολυμπιακό είναι περισσότερο κίνηση ισορροπίας του ρόστερ παρά προσθήκη για το σκοράρισμα. Η ομάδα προσθέτει έναν forward που μπορεί να ανεβάσει την αμυντική δραστηριότητα, να προστατεύσει το στεφάνι από την αδύνατη πλευρά και να παίξει σε πιο αθλητικά ή προσανατολισμένα στις αλλαγές σχήματα.

Το σημαντικό τακτικό ερώτημα είναι το spacing. Με 18.1% από το τρίποντο και 55.2% στις βολές, οι αντίπαλοι θα δοκιμάσουν να τον αφήσουν ελεύθερο έξω από τη γραμμή. Για να διατηρηθεί η επιθετική ισορροπία, ο Ολυμπιακός πρέπει να τον χρησιμοποιεί περισσότερο ως cutter, screener, παίκτη που τρέχει στο Transition και απειλή στο επιθετικό ριμπάουντ, παρά ως στατικό σουτέρ γωνίας.

Βασικά Δυνατά Σημεία

  • Κορυφαίο τελείωμα στα δίποντα στο 69.7%.
  • Προστασία καλαθιού από την αδύνατη πλευρά με 1.4 κοψίματα ανά αγώνα.
  • Αμυντική ευελιξία απέναντι σε forwards και σε αλλαγές.
  • 1.2 κλεψίματα και υψηλή δραστηριότητα.
  • Κορυφαία αποτελεσματικότητα στα Cuts.
  • Τελείωμα στο Transition και ταχύτητα στο ανοιχτό γήπεδο.
  • Ριμπάουντ για forward.
  • Αμυντική προσαρμοστικότητα σε χαμηλό Usage.

Βασικοί Περιορισμοί

  • 18.1% 3PT — μεγάλος περιορισμός στο spacing.
  • 55.2% FT — αρνητική ένδειξη για την αίσθηση στο σουτ.
  • Catch-and-Shoot PPP 0.64.
  • Catch-and-Drive PPP 0.38 — περιορισμένος χειρισμός / δημιουργία μετά από closeout.
  • Δεν αποτελεί πρώτο ή δεύτερο δημιουργό.
  • Χρειάζεται σωστή κατασκευή των σχημάτων ώστε να μη μειώνεται το spacing στο μισό γήπεδο.

Ιδανικός Ρόλος

Αθλητικός forward με αμυντική προτεραιότητα σε rotation ομάδας που διεκδικεί τίτλους, με χρήση ως cutter, παίκτης που τρέχει στο Transition, Weak-Side Rim Protector και αμυντικός συγκεκριμένων matchups αντί για στατικό spacer.

Ο Ndiaye ταιριάζει περισσότερο σε σχήματα με αρκετό σουτ και δημιουργία γύρω του. Η επίθεση πρέπει να εκμεταλλεύεται την αθλητικότητά του με Cuts, slips, κινήσεις προς το καλάθι και επιθετικό ριμπάουντ, ενώ αμυντικά μπορεί να λειτουργεί ως παίκτης που διαταράσσει τις κατοχές, αλλάζει μαρκαρίσματα και προστατεύει το καλάθι από την αδύνατη πλευρά.

Βέλτιστη Χρήση

  • Power Forward με αμυντική προτεραιότητα.
  • Weak-Side Rim Protector.
  • Cutter / κίνηση στη baseline.
  • Παίκτης που τρέχει στο Transition.
  • Roller σε small-ball / slip threat.
  • Αμυντικός αλλαγών απέναντι σε wings και forwards.
  • Σχήματα με τουλάχιστον τρεις ισχυρούς περιφερειακούς σουτέρ.

Ρόλος που Πρέπει να Αποφεύγεται

  • Spot-Up σουτέρ υψηλού όγκου.
  • Βασικός δημιουργός μετά από closeout.
  • Σκόρερ σε Isolation.
  • Στατικός ρόλος στη γωνία χωρίς κίνηση.
  • Σχήματα με πολλούς παίκτες χωρίς αξιόπιστο σουτ.
  • Επιθετικός ρόλος που απαιτεί σταθερό pull-up ή PnP σουτ.

RPG Αξιολόγηση Βασισμένη σε Δεδομένα

Τελείωμα Δύο Πόντων 9.2
Σουτ Τριών Πόντων 4.4
Cuts & Τελείωμα χωρίς την Μπάλα 8.9
Επίθεση στο Transition 8.7
Ριμπάουντ 8.0
Άμυνα στο Point-of-Attack 8.3
Άμυνα χωρίς την Μπάλα 8.2
Αμυντική Ευελιξία 8.8
Προστασία Καλαθιού από την Αδύνατη Πλευρά 9.1
Ένταξη στην Ομάδα & Αμυντική Επίδραση 8.2
Συνολική RPG Αξιολόγηση — Προσαρμοσμένη στον Ρόλο 8.0 / 10

Τελική Ετυμηγορία

Ο Mbaye Ndiaye προσθέτει στον Ολυμπιακό κάτι που δεν είναι εύκολο να βρεθεί: μέγεθος forward με πραγματική περιφερειακή κινητικότητα, κορυφαία δραστηριότητα και δευτερεύουσα προστασία του καλαθιού.

Το στατιστικό προφίλ του 2025–26 είναι σαφές. Το 69.7% στα δίποντα, τα 1.23 PPP στα Cuts, τα 1.40 στο Transition και τα 1.33 ως Roller δείχνουν εξαιρετικό finisher όταν η κατοχή τον οδηγεί προς το καλάθι. Από την άλλη πλευρά, το 18.1% από το τρίποντο, το 55.2% στις βολές και το 0.64 PPP στο Catch-and-Shoot περιορίζουν σημαντικά το επιθετικό spacing.

Αμυντικά, όμως, η εικόνα είναι πολύ πιο δυνατή. Τα 1.2 κλεψίματα, 1.4 κοψίματα και τα θετικά αποτελέσματα ανά τύπο κατοχής σε Isolation, PnR Handler, Cuts, Transition και Post-Ups δείχνουν έναν forward που μπορεί να επηρεάσει πολλαπλά επίπεδα της κατοχής.

Συνολικά, ο Ndiaye είναι αμυντικός forward υψηλής αξίας για το rotation, με προσόντα βασικού σε συγκεκριμένα μαρκαρίσματα. Για τον Ολυμπιακό, το κλειδί δεν είναι να τον μετατρέψει σε σουτέρ· είναι να χτίσει σχήματα που μεγιστοποιούν την άμυνα, την αθλητικότητα και το τελείωμά του χωρίς να πληρώνουν υπερβολικά το περιορισμένο spacing.

Πηγές Δεδομένων:

Euroleague, InStat, 3stepsbasket