CSKA – Olympiacos 69-65

Red Emerald

Ο Ολυμπιακός πάλεψε, όμως δεν μπόρεσε να φύγει με το «διπλό» από τη Μόσχα, με την CSKA να επικρατεί των Πειραιωτών με 69-65.

Long story short: Μετά από ένα καλό 1ο ημίχρονο τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα μέχρι το 22′ βρίσκοντας κυρίως πόντους από το Transition, και φάσεις Pick n Roll. Στην 3η περίοδο σειρά λαθών στην οργάνωση του παιχνιδιού και 2 συνεχόμενα 3π από τον Rodriguez (που τελείωσε το μάτς με 6/10) άλλαξαν το momentum και έβαλαν την CSKA μπροστά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει στην 4η περίοδο αμυντικά με κοντά σχήματα και επιθετικά (κυρίως με hero ball ή 1-on-1 επιλογές από τους Σπανούλη και Γκος) και θα μπορούσε να πάρει το ματς αλλά στο 01:22″  πριν το τέλος έχασε 3 καθοριστικά αμυντικά rebound (από τον Clyburn) και 37″ πριν τη λήξη με το σκορ 64-63  υπέρ της CSKA o Σπανούλης πήρε μια τραβηγμένη προσπάθεια για ένα ακόμα μεγάλο σουτ που το έχασε.

Game Report, δηλώσεις των προπονητών, οι εντυπώσεις του ηλεκτρονικού τύπου και η δική μας οπτική ΕΔΩ